Masz pytania
dotyczące
Programu PIT?

Zadzwoń:

+48 795-795-747

Rozliczenie roczne PIT-39

Formularz ten wypełniają osoby, które w minionym roku kalendarzowym w charakterze prywatnym sprzedały należącą do nich nieruchomość – dotyczy to zarówno gruntów działkowych, jak i wybudowanych na nich domach. W przypadku podatników prowadzących działalność gospodarczą, którzy dokonują zbycia nieruchomości wchodzącej w skład majątku firmy, tego typu operacje traktowane są jako firmowy przychód i wymagają rozliczenia go w ramach działalności gospodarczej, nie zaś za pomocą formularza PIT-39 przeznaczone dla osób prywatnych oraz osób, które prowadziły specjalne działy produkcji rolnej.

Druk PIT-39 za 2022 rok

Formularz należy wypełnić i przesłać do Urzędu Skarbowego drogą elektroniczną bądź tradycyjną w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 roku. Należy również pamiętać, że nie można dowolnie kształtować ceny nieruchomości, pragnąc zapłacić niższy podatek. Jeżeli cena znacząco odbiega od ceny rynkowej, sprzedający musi uzasadnić taki krok, konsultując się z Urzędem Skarbowym, w celu uzgodnienia właściwej ceny. Na obniżenie wartości nieruchomości mają wpływ różne czynniki: jej stan, obciążenia hipoteczne czy postępowanie sądowe, np. w przypadku ubiegania się o spadek.

Wypełnianie PIT-39 2023/2024

Podczas wypełnienia PIT-39 podatnik może skorzystać z programu PIT-39. Jest to prosta metoda wypełniania dokumentacji urzędowej, ponieważ przeprowadzana jest krok po kroku w wygodnej w obsłudze aplikacji. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić czas, ale również uniknąć błędów, jakie występują w czasie samodzielnego, mozolnego wypełniania deklaracji podatkowej.

Program PIT-39 dostępny jest w wersji on-line i wersji do pobrania na komputer. Dzięki temu podatnik ma stały dostęp do formularza oraz pewność, że jego dane nie zostaną wykorzystane przez osoby trzecie.

W przypadku małżeństw, które wspólnie składają zeznanie podatkowe a isnieje między nimi wspólnota majątkowa, konieczne jest wypełnienie dwóch osobnych formularzy PIT-39, w zależności od tego, jaki udział w sprzedaży przypadł na konkretnego współmałżonka. Informacja tak zazwyczaj dostępna jest w treści zawieranej umowy.

W ramach PIT-39 można skorzystać z ulgi mieszkaniowej, którą przeznaczyć można na cele mieszkaniowe, gdy podatnik planuje przeprowadzić remont.

Formularz PIT-39 posiada tylko jeden załącznik. Jest to PIT/ZG, który dodaje się do deklaracji w przypadku, jeśli uzyskany zostaje jakiekolwiek dochody ze źródeł spoza granicy kraju.

Polecany program do PIT

Terminy w PIT-39

Nieprzekraczalnym terminem złożenia deklaracji PIT-39 i zapłaty należnego podatku jest 30 kwietnia 2024 roku. Ważne jest, że w ciągu roku można wypełnić i przesłać formularz do Urzędu Skarbowego, jednak całość podatku wraz z wszelkimi wydatkami typu: zaliczki, zadatki i kaucje, jakie podnosi podatnik w trakcie sprzedaży, należy wpłacić pod koniec roku podatkowego, nie zaś w trakcie roku.

Program PIT-39

Zależy Ci na szybkim i bezproblemowym wypełnieniu formularza PIT-39, ale nie masz głowy do kruczków i druczków, które piętrzą się na każdym kroku? Wolisz, kiedy ktoś jasno powie Ci, jak kwotę masz wpisać, a reszta obliczy się sama? Jeżeli tak, skorzystaj z programu PIT-39.

Zawiera on przejrzystą listę kroków wraz z niezbędnymi wskazówkami, jakich informacji program od Ciebie oczekuje. Baza programu zawiera niezbędne druki i załączniki, dlatego nie musisz martwić się, że czegoś zapomnisz albo pominiesz. Program sam podpowie Ci, co robić. W dodatku dostępny jest w wersji on-line oraz wersji do pobrania na komputer – w zależności od tego, która opcja jest dla Ciebie wygodniejsza.

Najnowsze artykuły o PIT 39
Zobacz wszystkie

Z programu PIT 2024 skorzystasz za pomocą komputerów z systemem operacyjnym: Windows, Linux, Macintosh.
Wersja online działa prawidłowo na przeglądarkach: Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari.

FUNDACJA STUDENCKA
"MŁODZI-MŁODYM"
 • Adres:
  ul. Bór 116
  42-202 Częstochowa
  województwo śląskie
  NIP: 9492044231
 • Email:
  biuro@fsmm.pl
 • Infolinia:
  795-795-747
PIT 2023 / 2024

Rozlicz PIT za 2023 rok z FSMM.pl. Znajdziesz u nas niezawodny program do wypełniania druków PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 wraz z załącznikami. Nasza aplikacja w wersji do pobrania oraz w wersji online umożliwia wysłanie gotowej deklaracji podatkowej przez Internet prosto do Urzędu Skarbowego za pomocą systemu e-Deklaracji.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych pochodzących z 1.5% podatku przekazywanego przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych.

Program ten nie umożliwia swobodnego wyboru i przekazania 1.5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej organizacji pożytku publicznego.

Pomoc PIT

tel:+48 795-795-747

Pobierz darmowy program PIT 2023/2024 i rozlicz się w 3 prostych krokach!

Bez wychodzenia z domu, bez kolejek!

 • 1

  Wybierz druki PIT

 • 2

  Wypełnij PIT w 4,57 min

 • 3

  Wyślij PIT do ministerstwa Finansów