Masz pytania
dotyczące
Programu PIT?

Zadzwoń:

+48 795-795-747

PIT-36 za 2022 rok

Podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą (w tym pozarolniczą), zawarli umowę najmu lub korzystają z kredytu podatkowego i uzyskują wynagrodzenie zza granicy (jako źródła przychodu bądź pracujące poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, ale na nim zamieszkujące na stałe), przychody obcokrajowców osiągane na terenie Polski, wygrane w grach losowych, kapitały pieniężne oraz przychody osób, które posiadają przynajmniej częściowe wynagrodzenie bez pośrednictwa płatnika – obowiązuje je rozliczenie w ramach druku PIT-36.

Jedynym wyjątkiem jest w tym przypadku prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej oraz bycie wspólnikiem w spółkach osobowych, które objęte są podatkiem liniowym, dla którego to przeznaczony jest formularz PIT-36L.

Do podatku opłacanego wedle tego druku stosuje się skalę podatkową 18-32%. Formularz PIT-36 dotyczy także tych osób, które prowadzą specjalne działy produkcji rolnej. Próg podatkowy, który wyznacza, jaką wysokość procentową podatku należy rozliczyć, wynosi w tym przypadku 85 528 zł.

Druk PIT-36 za 2022 rok

Dla uzyskanych dochodów, bądź strat z pozarolniczej działalności gospodarczej podatnik zobowiązany jest do wypełnienia druku PIT/B. Przy odliczaniu ulgi mieszkaniowej konieczne jest złożenie druku PIT/D. Jeśli doliczamy dochód małoletnich dzieci załączymy PIT/M, natomiast w przypadku ulgi prorodzinnej – PIT/O. Dla dochodu uzyskanego z zagranicy drukiem właściwym jest PIT/ZG. PIT/Z wreszcie składany jest, jeśli udzielono podatnikowi kredytu podatkowego. Każdy z załączników posiada odrębną funkcję, która zapisana jest w programie. Dzięki temu podatnikowi automatycznie wskazywane są obszary, jakie należy wypełnić, a następnie informacje te są analizowane i uzupełniane w odpowiednich polach głównego formularza.

Wypełnianie PIT-36 2023/2024

Formularz mogą wypełnić wspólnie małżonkowie, zwłaszcza, kiedy jednemu z nich nie przysługuje prawo do składania zeznania PIT-37. Jeżeli podatnik osiąga przychody w ramach podatku ryczałtowego, konieczne jest dodatkowe wypełnienie PIT-28. Podobnie jest z rozliczaniem strat z ubiegłych lata – należy wypełnić PIT-36.

Ze względu na szeroki zakres, jaki obejmuje formularz, może być konieczne skorzystanie z profesjonalnej pomocy, takiej jak program PIT-36, który zawiera wszystkie niezbędne informacje odnoszące się do strony prawnej rozliczenia, przeprowadzając podatnika w prosty sposób przez skomplikowaną procedurę obliczania podatku.

Programem rozliczysz się szybciej!

Terminy w PIT-36

Wypełniony formularz PIT-36 musi dotrzeć do Urzędu Skarbowego w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2023 roku. Jest to jedyny termin, jaki obowiązuje w przypadku tego formularza. Jego nie złożenia przez podatnika skutkuje poważnymi sankcjami prawnymi.

Program PIT-36

W minionym roku osiągnąłeś dochód w ramach różnych umów? Nie wiesz, jak to wszystko ze sobą pogodzić? Jaki rodzaj druku wypełnić ani jakie załączniki powinieneś dodać? Posiadasz działalność, ale nie jesteś pewien, które rubryczki wypełnić, a kiedy patrzysz na przypisy w krateczkach, włos Ci siwieje? Jeżeli tak, program PIT-36 jest dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Posiada on przejrzystą strukturę i łatwą nawigację. Na każdym kroku proszony jesteś o podanie niewielkiej ilości informacji, ta, żeby cały proces Cię nie przytłoczył. Dzięki temu nie tylko unikniesz błędów podczas liczenia, ale także będziesz miał pewność, że wypełniłeś odpowiednie pola.

Program PIT-36 posiada dwie możliwości pracy: jako aplikacja zainstalowana na komputerze oraz w wersji on-line. W obu przypadkach masz pełen dostęp do swoich danych oraz możliwość ich edytowania, w razie, gdy coś poszło nie tak. Pozwoli Ci to swobodnie operować między tradycyjną formą składania zeznania podatkowego na papierze, a wysłaniem go drogą elektroniczną bez wychodzenia z domu.

Najnowsze artykuły o pit 36
Zobacz wszystkie

Z programu PIT 2024 skorzystasz za pomocą komputerów z systemem operacyjnym: Windows, Linux, Macintosh.
Wersja online działa prawidłowo na przeglądarkach: Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari.

FUNDACJA STUDENCKA
"MŁODZI-MŁODYM"
 • Adres:
  ul. Bór 116
  42-202 Częstochowa
  województwo śląskie
  NIP: 9492044231
 • Email:
  biuro@fsmm.pl
 • Infolinia:
  795-795-747
PIT 2023 / 2024

Rozlicz PIT za 2023 rok z FSMM.pl. Znajdziesz u nas niezawodny program do wypełniania druków PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 wraz z załącznikami. Nasza aplikacja w wersji do pobrania oraz w wersji online umożliwia wysłanie gotowej deklaracji podatkowej przez Internet prosto do Urzędu Skarbowego za pomocą systemu e-Deklaracji.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych pochodzących z 1.5% podatku przekazywanego przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych.

Program ten nie umożliwia swobodnego wyboru i przekazania 1.5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej organizacji pożytku publicznego.

Pomoc PIT

tel:+48 795-795-747

Pobierz darmowy program PIT 2023/2024 i rozlicz się w 3 prostych krokach!

Bez wychodzenia z domu, bez kolejek!

 • 1

  Wybierz druki PIT

 • 2

  Wypełnij PIT w 4,57 min

 • 3

  Wyślij PIT do ministerstwa Finansów