Ulgi rehabilitacyjne oraz oddawanie krwi – kto może skorzystać i jak rozliczyć?

Opublikowano: 17 maja 2019 wheelchair-1230101_1280

Nawet 45% osób, które w tym roku rozliczają się z fiskusem miało zamiar skorzystać z jakiejś, choćby jednej, ulgi podatkowej. Najczęściej, bo aż w 66% jest to ulga na dziecko. Te dane, które wynikają z badania firmy KMPG , pokazują, że ulgami interesujemy się bardzo często. I o ile wiemy wiele o ulgach rodzinnych, np. właśnie wspomnianej uldze na dziecko, o tyle o innych ulgach często nie jesteśmy informowani. Warto przyjrzeć się osobom oddającym krew oraz szeroko pojętej uldze rehabilitacyjnej, by po prostu móc skorzystać.

Ulga czy darowizna – oddałem krew

Wiele osób nie ma pojęcia, w jaki sposób wykazać w swojej e-deklaracji czy standardowym druku PIT fakt oddania krwi. W rzeczywistości jest to dość trudne, gdyż uznawana jest ona jako darowizna. Co ważne, ulga dotycząca oddawania krwi, jest związana nie tylko z krwią jako taką, ale także z jej składnikami. Warto jednak zdawać sobie sprawę, w jaki sposób można przeliczyć ilość oddanej krwi, a więc litry, na złotówki.

Jak cenna jest krew – pity

Darowizna, jaką jest oddanie krwi, podlega odliczeniu ekwiwalentu od dochodu. Generalną konsekwencją jest oczywiście obniżenie kwoty odprowadzanego podatku podczas wypełniania swojego rocznego rozliczenia PIT. Co do zasady, litr krwi to obecnie 130 złotych. Jednak w przypadku samego odliczenia od podatku, warto wiedzieć, że wszystko zależy od ilości oddanej krwi oraz od jej składników. Co ważne, suma ogólna nie powinna przekroczyć 6% dochodu wskazanego w rozliczeniu PIT online czy w pitach tradycyjnych. Jeśli jednak płatnik nie dokonał darowizny, a zrobił to odpłatnie, nie może liczyć na preferencyjne warunki.
Odliczenie można przedłożyć wraz z deklaracją:

  • PIT-37,
  • PIT-38,
  • PIT-28.

Kto korzysta z ulgi rehabilitacyjnej?

  • Z kolei ulga rehabilitacyjna to jedna z najczęściej wybieranych ulg, obok ulgi dziecięcej. Wciąż jednak mało osób decyduje się na jej realizację. Warto pamiętać, że skorzystać z niej mogą zarówno opiekunowie, jak i osoby niepełnosprawne. Co ważne, zgodnie z prawem, osoba, która chce w swoim rozliczeniu PIT przez internet lub stacjonarnie otrzymać wsparcie z zakresu ulgi rehabilitacyjnej, musi posiadać orzeczenie kwalifikujące przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności. Komu dokładnie przysługuje świadczenie?
  • Osobie niepełnosprawnej zaliczonej do I grupy inwalidzkiej. Chodzi o osoby, co do których orzeczono całkowitą niezdolność do pracy oraz samodzielnej egzystencji.
  • Osobie niepełnosprawnej zaliczonej do II grupy inwalidzkiej. Osoby niezdolne do pracy i częściowo niesamodzielne.
    Osobie niepełnosprawnej pozostającej na utrzymaniu podatnika. W tym wypadku chodzi o osobę niepełnosprawną, której roczny dochód nie przekracza dwunastokrotności renty socjalnej.

[1] https://assets.kpmg/content/dam/kpmg/pl/pdf/2019/04/pl-Raport-KPMG-Roczne-zeznania-podatkowe-Polakow-PIT-2018.pdf, dostęp: 29.04.2019.

Poprzedni post
Powrót
Następny post
POPULARNE NEWSY