Rekordowa ilość złożonych e-PIT przez Polaków!

Opublikowano: 16 kwietnia 2019 rekord1

Jak informuje Ministerstwo Finansów stan złożonych w sposób elektroniczny zeznań podatkowych na dzień 11 kwietnia wynosił 12,7 milionów! Jest to dotychczas najwyższa ilość deklaracji wysłanych przez internet!

Padł rekord

Z zeszłorocznych informacji wynika, że rozliczeń za rok 2017 w sposób elektroniczny zostało złożonych nieco ponad 11,3 milionów. Oznacza to, że jeszcze przed ukończeniem tegorocznego okresu rozliczeniowego została złożona rekordowa ilość druków PIT za pośrednictwem internetu, a jak wiadomo wraz ze zbliżającym się końcem czasu na składanie formularzy ich ilość rośnie, ponieważ wiele osób odkłada ten obowiązek na ostatnie dni.

Polacy doceniają wygodę

Już od lat stale rośnie ilość osób decydujących się na wypełnienie e-deklaracji. Z roku na rok urząd skarbowy przyjmuje ich coraz więcej, a jednocześnie sam docenia nowoczesną formę, która zdecydowanie ułatwia i usprawnia dokonania wszelkich niezbędnych formalności.

W związku z rozwojem technologicznym wprowadzono od 2019 roku nowoczesną metodę rozliczeń, czyli system podatkowy Twój e-PIT.

Usługa Twój e-PIT przyczyniła się do sukcesu

Aby całkowicie zminimalizować czas spędzony przez podatników nad wypełnianiem druków PIT wprowadzono innowacyjną opcję rozliczeniową, polegającą na wypełnianiu wszelkich niezbędnych pól przez Krajową Administrację Skarbową, która otrzymała informacje o uzyskanych dochodach od pracodawców oraz na podstawie ubiegłorocznych rozliczeń podatników.

Dzięki temu podatnicy mają zdecydowanie ułatwione zadanie, dzięki któremu właściwie w ogóle nie muszą nawet widzieć swojego rozliczenia, ponieważ w przypadku gdy nie zalogujemy się do systemu, nie wykonamy żadnych zmian oraz nie zaakceptujemy wniosku, a całkowicie powierzymy to urzędowi skarbowemu, nasz deklaracja zostanie wysłana 30 kwietnia automatycznie, a obowiązek podatkowy sam się wypełni.

Specjaliści jednak twierdzą, iż warto sprawdzić swój formularz, aby dokonać ewentualnych zmian. Podatnicy mają możliwość edytowania swoich danych w łatwy i przyjemny sposób, bez dodatkowych wizyt w urzędzie skarbowym, do tego mogą uzupełniać swoje ulgi, które obniżą kwotę podatku, jak również wskazać organizację pożytku publicznego, na którą zdecydujemy się przekazać jeden procent podatku.

Podatnicy po zalogowaniu do systemu podatkowego mogą zaakceptować wypełniony wniosek oraz wysłać go wcześniej, co może spowodować wcześniejszy zwrot ewentualnego podatku. Po kliknięciu przycisku „wyślij” PIT zostanie dostarczony do urzędu, a następnie otrzymamy do pobrania potwierdzenie złożenia rozliczenia rocznego.

Oczywiście osoby, które nie chcą skorzystać, mimo wielu niosących za sobą korzyści  z usługi Twój e-PIT mają możliwość całkowitego odrzucenia przygotowanego wniosku.

Niewątpliwie wprowadzenie nowej metody rozliczania się wpłynęło na ilość składanych formularzy przez Internet. 

Skoro już wnioski zostały przygotowane, a całej procedury można dokonać w swoim domu, ale także przy pomocy mobilnych urządzeń, z których korzystać można poza nim, przy wykonaniu kilku kliknięć myszką to warto z tej możliwość skorzystać. To właśnie usługa Twój e-PIT zachęciła dodatkowo Polaków do korzystania z nowoczesnych technologii, które niebawem całkowicie wyprą tradycyjną metodę, wypełniania druków PIT ręcznie na papierowym arkuszu podatkowym.

Fiskus zachęca do e-PITów

Oprócz tego, że wprowadzone nowelizacje są korzystne i wygodne dla podatników, to powodują również usprawnienie pracy urzędników, dlatego też postanowiono zainwestować w system podatkowy.

Dodatkowo od przyszłego roku Ministerstwo Finansów planuje do usługi e-PIT dodać oprócz wniosków PIT-37 i PIT-38 także PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28, aby również przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą mogli w szybki i łatwy sposób wysłać swoje zeznania podatkowe za pośrednictwem internetu.

Można także zauważyć, że urząd skarbowy w pierwszej kolejności zajmie się podatnikami, którzy wysłali swój PIT przez internet, gdyż takie osoby otrzymają swój należny zwrot podatku maksymalnie do 45 dni po jej wysłaniu, natomiast osoby, które zdecydowały się na papierową formę rozliczenia będą musieli czekać nawet do 90 dni.

Nie należy się bać

Nawet osoby, które nie są biegłe w sprawie korzystania z komputera i internetu powinny sobie doskonale poradzić w trakcie składania zeznań, gdyż wystarczy tylko dokładnie czytać polecenia. Dodatkowo w przypadku błędów program je od razu wykrywa, dzięki czemu możliwość popełnienia błędu w już uzupełnionej przez urząd skarbowy deklaracji jest niezwykle mała.

Aby skorzystać z elektronicznego rozliczenia podatnicy muszą w przeglądarce internetowej wpisać adres portalu podatkowego, gdzie znajdą miejsce do logowania. Wówczas wystarczy wpisać numer PESEL oraz kwotę zawartą w zeszłorocznym wniosku podatkowym oraz kwotę umieszczoną w PIT-11, który podatnik otrzymał od pracodawcy za rok 2018. Istnieje również możliwość zalogowania się przy użyciu danych do profilu zaufanego, jeśli podatnik taki posiada.

Następnie sprawdzając deklarację, która wygląda dokładnie tak samo jak tradycyjna papierowa należy wpisywać w odpowiednie rubryki informacje, o ile nie zostały one już wpisane przez Krajową Administrację Skarbową.

Na sam koniec wystarczy kliknąć przycisk zatwierdzający poprawność składanego wniosku, a następnie przy kliknięciu myszką wysłać prosto do urzędu skarbowego.

Warto już teraz zacząć korzystać z elektronicznej formy rozliczenia oraz ułatwiającego programu Twój e-PIT nie tylko ze względu na korzystne i wygodne atuty, ale również przygotowując się do całkowitego wyparcia papierowych druków PIT.

 

 

Poprzedni post
Powrót
Następny post
POPULARNE NEWSY