Możliwość przekazania 1% podatku w Twój e-PIT

Opublikowano: 8 stycznia 2019 Twój e-PIT - 1% podatku

Ministerstwo Finansów rozwiało wszelkie wątpliwości odnośnie możliwości przekazania 1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego w rozliczeniu rocznym za 2019 rok. Korzystając z nowej usługi podatkowej przygotowanej przez Urzędy Skarbowe i Krajową Administrację Skarbową, będziemy mieli możliwość przekazać 1% podatku dowolnej Organizacji Pożytku Publicznego.

Według informacji udzielonych przez Ministerstwo Finansów w automatycznie przygotowanych deklaracjach podatkowych, będą wypełnione pola Numer KRS oraz Cel Szczegółowy. Zostaną one przepisane z zeszłorocznego zeznania podatkowego. Oczywiście logując się do usługi Twój e-PIT, będziemy mieli możliwość wpisać inne dane.

Jak zmienić OPP, której chce przekazać 1% podatku?

Podatnicy na każdym etapie będą mieli możliwość wprowadzania zmian w przygotowanej przez Urząd Skarbowy deklaracji podatkowej. Aby to zrobić, podatnik będzie musiał wejść pod adres www.podatki.gov.pl, a następnie zalogować się do usługi Twój e-PIT. Możemy dokonać tego na 3 sposoby:

  • za pomocą danych: PESEL / NIP i data urodzenia, kwota przychodu z zeszłorocznej deklaracji, kwota przychodu z PIT-11 lub PIT-8C za 2018 rok,
  • za pomocą profilu zaufanego,
  • za pomocą certyfikowanego podpisu cyfrowego.

Numer KRS Organizacji, której chcemy przekazać 1% podatku, będzie widoczny na ekranie głównym, a więc zaraz po zalogowaniu. Widoczna powinna być również opcja zmiany.

Usługa Twój e-PIT wraz ze wstępnie wypełnionymi deklaracjami PIT powinna być dostępna już od 15 lutego 2019 roku. Do 30 kwietnia będziemy mieli możliwość wprowadzenia zmian w swojej deklaracji. Następnie wszystkie deklaracje zostaną przekazane do Urzędów Skarbowych.

Co się stanie w przypadku rozliczenia wspólnego?

W sytuacji, gdy małżonkowie w poprzednim roku rozliczali PIT samodzielnie wskazując dwie różne Organizacje Pożytku Publicznego.

W takiej sytuacji w usłudze Twój e-PIT będzie wpisany numer KRS organizacji, którą wskazał podatnik w bieżącej deklaracji, a więc osoba zalogowana na Portalu Podatnika.

Jak mogą  przekazać 1% podatku emeryci i renciści?

Emeryci i renciści nie muszą wypełniać PIT i składać ich w Urzędzie Skarbowym. Aby przekazać 1% podatku wystarczy złożyć samodzielnie lub wysłać pocztą druk PIT-OP. Czas na przekazanie informacji o chęci przekazania 1% podatku, emeryci i renciści powinni najpóźniej do 30 kwietnia 2019 roku.

Co z osobami, które nie mają dostępu do komputera?

Wstępnie wypełnione deklaracje podatkowe będą udostępnione wyłącznie w Internecie za pomocą usługi Twój e-PIT. Podatnicy jednak w dalszym ciągu mogą składać PIT tradycyjnymi metodami, a więc podczas wizyty w Urzędzie Skarbowym lub za pomocą poczty.

Czy kwota 1% podatku będzie przepisana z ubiegłego roku?

Kwota 1% podatku jest wyliczana na podstawie aktualnego rozliczenia podatkowego. Nie będzie ona niższa niż kwota możliwa do przekazania przez danego podatnika. Będzie odpowiednia dla deklaracji podatkowej w danym roku.

 

Poprzedni post
Powrót
Następny post
POPULARNE NEWSY