Twój e-PIT

Opublikowano: 5 marca 2019 Twój e-PIT - 1% podatku

Jak już powszechnie wiadomo od 2019 roku uruchomiona została nowoczesna forma składania zeznania podatkowego przez Polaków. Dzięki wprowadzeniu tej metody wielu podatników, zwłaszcza tych, którzy nie przepadają za rozliczaniem podatkowym, może odczuwać ulgę, gdyż właściwie mogą całkowicie zapomnieć o nieprzyjemnym dla nich obowiązku.

Twój e-PIT od 15 lutego 2019 roku

Od 15 lutego bieżącego roku udostępniona została całkowicie nowa forma rozliczenia podatkowego, które tym razem dla podatników dokonujących rozliczenia przy zastosowaniu druków PIT-37 oraz PIT-38 zostały już wypełnione przez Krajową Administrację Krajową.

KAS uzupełnił rubryki druku PIT na podstawie otrzymanych od pracodawców zeznać PIT-11 lub PIT-8C, które stanowią informację o wysokości uzyskanych dochodów, przez podatnika. Oprócz tego system uzupełnia także informacje dotyczące odliczeń od podatku, a także zastosowaniu wszelkich ulg podatkowych, biorąc pod uwagę stosowane ulgi we wcześniejszych latach.

Funkcja Twój e-PIT ma na celu ostatecznie spowodowanie, aby podatnicy mogli nawet całkowicie zapomnieć o wypełnianiu druku PIT, gdyż nawet gdy nie zalogujemy się na portalu, jak również nie złożymy standardowej deklaracji podatkowej to nasze wypełniony PIT zostanie automatycznie wysłany 30 kwietnia do urzędu skarbowego i rozliczenie zostanie dokonane, bez naszej ingerencji.

Warto jednak pamiętać, że każdy podatnik, dla którego została wypełniona deklaracja posiada możliwość podglądu swojego zeznania podatkowego na platformie Twój e-PIT, a także edytowania zawartych tam informacji, a skoro taka funkcja jest dostępna to warto z niej skorzystać, aby sprawdzić czy wszystkie nasze zarobki zostały uwzględnione oraz oczywiście wszelkie możliwe odliczenia i ulgi.

Twój e-PIT - Ministerstwo Finansów

Ważna sprawa dotycząca również zalogowania się na naszym profilu ma wpływ także na czas oczekiwania na ewentualny zwrot podatku. Ustalony czas na dokonanie zwrotu przez urząd skarbowy wynosi 45 dni lub 30 dni w przypadku osób korzystających z Karty Dużej rodziny, licząc oczywiście od dnia wysłania deklaracji. Jeśli zostawimy nasze rozliczenie całkowicie programowi Twój e-PIT czas będzie liczony dopiero od 30 kwietnia, a po zalogowaniu się oraz wprowadzeniu ewentualnych zmian możemy od razu wysłać swoje rozliczenie, aby szybciej móc otrzymać należny zwrot.

Aby podatnik mógł obejrzeć swój przygotowany przez administrację krajową PIT należy posiadać przygotowane takie dane jak numer PESEL czy też jeśli posiadamy NIP oraz datę urodzenia, kwotę przychodu za rok 2017, jedną z kwot zawartej na aktualnym druku PIT-11.

Tak, jak już zostało wspomniane usługa Twój e-PIT w trakcie trwania okresu rozliczeniowego 2018/2019 jest przeznaczona wyłącznie dla osób korzystających z druków PIT-37 oraz PIT-38, co oznacza, że skorzystać z niej mogą podatnicy, którzy uzyskali przychody z tytułu pracy oraz tacy, którzy uzyskali przychód pochodzący z tak zwanej giełdy.

Kiedy będziemy mogli rozliczyć pozostałe PITy?

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że w roku 2020 powinni móc z tej opcji skorzystać także przedsiębiorcy, rozliczający się przy zastosowaniu druku PIT-36 lub korzystający z podatku liniowego, czyli PIT-36L.

W aktualnie trwającym rozliczeniu za rok 2018 warto więc pamiętać, że wszystkie osoby uzyskujące dochód z prowadzenia działalność gospodarczej, również w przypadku stosowania podatku ryczałtowego, który rozliczany jest na druku PIT-28, nie mają jeszcze możliwości z usługi Twój e-PIT.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę czy w rozliczanym roku podatkowym nie uzyskaliśmy dochodu pochodzącego spoza granicy naszego kraju. W takim przypadku jesteśmy zobowiązani do rozliczenia pozyskanych przychodów przy użyciu załącznika PIT-ZG, który możliwy jest do złożenia z deklaracją podatkową PIT-36. Wówczas musimy oddzielnie dokonać rozliczenia tych druków i złożenia ich do urzędu skarbowego. Oczywiście podatnicy składać swoje PITy mogą w formie papierowej osobiście czy też wysyłając je pocztą, jak również korzystając z programów rozliczeniowych, które można znaleźć w internecie.

Popularność elektronicznego rozliczenia PIT

Oczywiście platforma Twój e-PIT oprócz możliwości edycji i wysłania deklaracji podatkowej mają także możliwość całkowitego zrezygnowania z tej innowacyjnej metody i dokonać wówczas można standardowego rozliczenia swoich przychodów. Warto jednak pamiętać, iż wprowadzanie nowoczesnych metod ma na celu ułatwienia podatnikom dokonania rozliczenia.

Dzięki tej opcji można skorzystać z wielu udogodnień. Nie tylko dlatego, że mamy możliwość rozliczenia się bez wychodzenia z domu, gdyż wszystko możemy załatwić na własnym domowym komputerze, ale również za pomocą mobilnych urządzeń, takich jak telefony komórkowe oraz tablety. Dodatkowo kluczowym ułatwieniem jest to, że praktycznie całkowicie został wypełniony nasz PIT, który uwzględnia zarówno wszelkie możliwe uzyskane przychody, ale również ulgi, z których mamy możliwość korzystać, jeśli były one stosowane w latach poprzednich. Oprócz tego, także może być uzupełniona rubryka dotycząca przekazania 1% podatku.

Najważniejsze jest jednak, że posiadamy możliwość wprowadzenia wszelkich zmian na naszym druku rozliczeniowym, edytować możemy wszystkie informacje dotyczące uzyskanych przychodów i przysługujących nam ulg oraz zmienić numer konta bankowego, na który ma zostać wysłany należny nam zwrot podatku.

Twój e-PIT jest obecnie najwygodniejszą formą rozliczania swoich dochodów, gdyż można go dokonać wykonując kilka kliknięć myszką komputerową, a wypełniony przez Administrację Krajową PIT zostanie złożony.

Nowoczesna forma ma też za zadanie znacznie obniżyć ilość podatników, którzy nie zdążyli dokonać rozliczenia w wyznaczonym terminie, co może wiązać się z załatwianiem dodatkowych spraw, a nawet z nałożoną przez urząd skarbowy karą finansową. Wszystko dzięki temu, że mimo wszystko zostanie wysłana wypełniona deklaracja do fiskusa.

Oczywiście rozliczenie przy pomocy Twój e-PIT umożliwia podatnikom złożenie deklaracji w najdogodniejszy i najbardziej korzystny dla nas sposób, czyli na przykład łącząc dochody małżonków. Osoby pozostające w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy oraz spełniają takie warunki jak obowiązująca wspólność majątkowa, brak trwającej separacji, mają możliwość rozliczenia łącznego, które może być szczególnie korzystne, gdy przykładowo jedno z małżonków zarabia przekraczając pierwszy próg podatkowy, a drugie mniej, gdyż łączy się zarobki obojga małżonków i dzieli na dwoje, dzięki czemu można uniknąć opodatkowania wyższą stawką podatkową.

Twój e-PIT umożliwia również rozliczenie dochodów, w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, oczywiście jest to możliwe, gdy dziecko nie jest pełnoletnie, lub posiada nie więcej niż 25 lat i posiada status ucznia, czy też bez względu na wiek dziecka, gdy posiada ono rentę socjalną czy też zasiłek pielęgnacyjny. Można również skorzystać z rozliczenia przewidzianego dla osób, które są wdowami lub wdowcami.

Każdy druk rozliczeniowy, który musimy wypełnić posiada wiele rozmaitych pól i rubryk, w których wpisywać należy dokładnie obliczone kwoty, które następnie należy obliczać. Dodatkowo prawidłowe wypełnienia formularza rozliczeniowego wymaga bardzo dobrej znajomości zasad rozliczenia podatkowego. Musimy wiedzieć jakie odliczenia oraz ulgi nam przysługują, kiedy nie możemy z nich skorzystać, jaki dodatkowy załącznik powinniśmy wybrać do dokonania rozliczenia, jakiej wysokości są poszczególne ulgi i wiele, wiele więcej. Dlatego też korzystanie z nowoczesnych form rozliczania dochodów, które są dla nas przygotowywane, aby ułatwić nam wypełnianie obowiązków, kryje za sobą ogrom korzyści.

Twój e-PIT na podstawie zeszłorocznego rozliczenia będzie wiedział jakie ulgi są dla Ciebie przeznaczone, ale także dokładnie i samodzielnie wyliczy wszystkie niezbędne kwoty oraz automatycznie wszystko bezbłędnie wypełni i obliczy.

Oprócz tego jest to oczywiście najmniej pracochłonna metoda oraz najwygodniejsza dla podatników do złożenia zeznania. Dodatkowo warto pamiętać, iż jest to także bardzo bezpieczna forma. Możemy być pewni, że nasze dane są bezpieczne i nie dostaną się w niepowołane ręce.

Poprzedni post
Powrót
Następny post
POPULARNE NEWSY