Dla kogo opłaca się podatek linowy?

Opublikowano: 20 lipca 2017 img32342

Nie zawsze rozliczanie się według stawki liniowej dla przedsiębiorcy musi być opłacalne! Eksperci wskazują, że składanie rocznego zeznania podatkowego w formie PIT-36L mija się z celem, jeśli przychody firmy kształtują się poniżej 100 tyś zł. Ponadto jednolita, 19% stawka w przypadku „liniówki” nie opłaca się także w przypadku świetnie zarabiających jednostek, które nie posiadają potomstwa.

Rozliczasz liniówkę? Nie wszystkie ulgi są dla ciebie!

Czas na podjęcie decyzji o zmianie formy opodatkowania przedsiębiorca ma do 20 stycznia (PIT-28, PIT-36L). Ta sama, 19-procentowa stawka obowiązuje niezależnie od dochodów uzyskiwanych przez przedsiębiorcę. To oczywiście atut, ale jak to w przyrodzie bywa – coś za coś. I tak nie rozliczymy się już np. wspólnie z małżonką lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Nie przysługują nam także ulgi podatkowe, takie jak np, ulga na dzieci.

Są jednak także ulgi, jakie liniowcy mogą rzeczywiście wykorzystać, a chodzi konkretnie o ulgę na dochody ze źródeł zagranicznych, odliczenia od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne, od płaconego podatku. Liniówka daje także możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania, co przekłada się na niższy podatek.

Oczywiście inne ulgi przysługują wówczas gdy podatnik osiąga jednocześnie przychody z np. pracy na etacie. Wciąż jednak nie ma możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Co jeszcze może podatnik PIT-36L?

Forma linowa zdecydowanie jest opłacalna dla przedsiębiorców, którzy nie są w związku małżeńskim i nie posiadają dzieci. Dla dochodu powyżej 100 tysięcy zł różnice w rozliczaniu pomiędzy skalą podatkową a podatkiem liniowym są naprawdę duże. Decydując się na podatek liniowy w przypadku przychodu, który oscyluje w granicy 100 tyś zł i więcej możemy być pewni, że podatek wyniesie w granicach 20 tyś zł, czyli tak samo jak dla skali 18-32%.

Podatnicy liniowy muszą pamiętać o cyklicznym obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy, w odstępie comiesięcznym. Ci z nich, którzy są małymi podatnikami mają prawo do płacenia tych zaliczek w systemie kwartalnym. Przysługuje im także prawo do korzystania z zaliczek uproszczonych.

Poprzedni post
Powrót
Następny post
POPULARNE NEWSY