Jak przygotować oświadczenie o wyborze podatku liniowego

Opublikowano: 20 lipca 2017 img3453 (1)

Wyboru liniowej formy opodatkowania dokonywane jest za pomocą formularza CeiDG-1. W zależności od tego, czy jest to pierwszy wybór podatnika przy rozpoczęciu działalności, czy też aktualizacja stanu faktycznego, CeiDG-1 składane jest do właściwego urzędu skarbowego. Niekiedy w trakcie aktualizowania zgłoszenia podatnik winien dołączyć także pismo, w którym wskazuje wybraną metodę opodatkowania.

Wybierając formę opodatkowania linowego według stawki 19% należy dokonać najpóźniej w dniu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Decydując się na liniówkę pamiętajmy o tym, że w trakcie roku zmiana formy nie będzie już możliwa. Nie należy takiej zmiany mylić z utratą prawa do rozliczenia liniowego, gdyż taka strata jest możliwa przez caly trwający rok podatkowy.

W przypadku zmiany formy opodatkowania czas gra rolę. Już na początku roku, do 20 stycznia należy dokonać zgłoszenia co do rozliczania się w formie liniowej. W przypadku, gdy podatnik dokona takiego zgłoszenia jednokrotnie, zostanie tak automatycznie w latach kolejnych, bez potrzeby ponownego tego zrobienia. Analogicznie, podatnik rezygnując z liniówki ma czas do 20 stycznia danego roku złożyć pisemne oświadczenie o rezygnacji, na ręce urzędnika skarbówki.

Poprzedni post
Powrót
Następny post
POPULARNE NEWSY