Co nowego w PIT-37 2016?

Opublikowano: 20 lipca 2017 img002

W 2016 roku zmieniają się wzory deklaracji PIT-37, a wraz z nią także i druki PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39, PIT-40 i kilka pomniejszych załączników, takich jak np. PIT/O czy PIT/D. Jeśli uzyskiwałeś w ciągu roku przychody za pośrednictwem płatnika (rozumianego tutaj jako pracodawca), będziesz prawdopodobnie rozliczał PIT-37, zeznanie przygotowane z myślą o pracownikach, a także emerytach i rencistach. Zeznanie wypełniane jest na podstawie druku PIT otrzymanego od pracodawcy, jak również o druki z zakładu rentowego lub emerytalnego.

Przede wszystkim podatnicy rozliczający się PIT-37 za rok podatkowy 2015 nie muszą już składać pisemnego uzasadnienia w przypadku, gdy dokonują korekty zeznania. Od teraz składamy ponownie druk PIT, oznaczony jako formularz korekty. W związku z niezapłaceniem zaległego podatku będą także niższe odsetki za zwłokę, niż jest to w dniu dzisiejszym (teraz to 50% stawki zamiast 75% jak kiedyś).

Małżonkowie, którzy rozliczają się ze wspólnej własności, rzeczy lub prawa użytkowania nie muszą już ponawiać oświadczeń o rozliczaniu przychodu przez jednego z nich.

W 2016 roku nie będziemy już składali załącznika PIT/UZ. Rok temu musieli go wypełnić wszyscy ci podatnicy, którzy korzystali z ulg na dziecko (przy kwocie wyższej niż podatek do zapłacenia). Zwrot nadwyżki w 2016 roku już nie przysługuje przez PIT/UZ. Specjalne pozycje wypełnimy natomiast na druku PIT-37.

Poprzedni post
Powrót
Następny post
POPULARNE NEWSY