Uniwersalna Bramka Dokumentów – nowe rozwiązanie Ministerstwa Finansów

Opublikowano: 4 września 2015 img003

Wszystkie osoby, które dotychczas dość sceptycznie podchodziły do elektronicznego rozliczania się z fiskusem będą musiały zrewidować swoje podejście. Z nastaniem nowego roku swoją moc zyskują now przepisy, wedle których druki takie jak PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz deklaracja PIT-40 będą wypełniane i przesyłane tylko drogą cyfrową.

Ponadto, każdy łatnik, który sporządzał będzie informację lub roczne obliczenie podatku na liczbę podatników większą niż pięciu będzie zmuszony do rozliczania się tylko i wyłącznie w formie cyfrowej

Fiskus ponadto zadbał o to, by wszelka aparatura i narzędzia do właściwego wykonania elektronicznego rozliczenia były gotowe na czas. Wkrótce aktywny będzie system UBD, co jest skrótem od Uniwersalnej Bramki Dokumentów. UBD to nowoczesny kanał mający idealnie współpracować z e-deklaracjami. Jak zapewnia ustawodawca jego obsługa nie będzie skomplikowana, wręcz prosta i intuicyjna.

Jak zapewniają wykonawcy projektu, UBD ma możliwość składania w trakcie jednej sesji do 20,000 dokumentów przy jednoczesnym pobraniu zaledwie pojedynczego potwierdzenia w postaci UPO. Szukając interesującego nas druku pamiętajmy, że na nowo oznaczone zostały druki, które figurują teraz pod postacią PIT-11Z, PIT-8CZ, PIT-RZ oraz PIT-40Z.

Wszystkie osoby fizyczne, które opłacają w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy, będą mogły wypełniane przez siebie druki opatrzyć właściwymi danymi autoryzacyjnymi. Jeśli podatnik będzie miał życzenie złożenia korekty może również skorzystać z systemu UBD lub bramki systemu e-Deklaracje.

O tym, jak działa nowe narzędzie przekonać się będziemy mogli już z początkiem nowego roku. Ale już teraz możemy przyjrzeć się najnowszym rozwiązaniom na stronie Ministerstwa Finansów.

Powrót
Następny post
POPULARNE NEWSY
 • Co nowego w PIT-38 2016?

  Opublikowano:20 lipca 2017

  Jak co roku będziemy rozliczać nasze druki PIT, korzystając z przewidzianych przez ustawodawcę odliczeń i […]

 • PIT-28 i ulga abolicyjna

  Opublikowano:20 lipca 2017

  Ulga abolicyjna (zwana także „ulgą na powrót”) przysługuje tym z podatników, którzy pracowali na terenie […]

 • Jak najszybciej rozliczyć PIT ?

  Opublikowano:20 lipca 2017

  Roczne zeznanie z uzyskanego dochodu to dla wielu osób przykry obowiązek. Druk PIT po prostu […]

 • Jak przesłać PIT 2016 przez Internet?

  Opublikowano:20 lipca 2017

  Wraz z nadejściem 2016 roku zmieni się wiele ważnych lub mniej ważnych zagadnień związanych z podatkami.

 • Druki pit – aktualne od 1 stycznia 2015 roku

  Opublikowano:20 lipca 2017

  W jednym z najnowszych Dzienników Ustaw, z 28 listopada bieżącego roku pojawiły się publikacje