PIT-8C niezbędny do wypełnienia PIT-38!

Opublikowano: 19 lipca 2017 img004

Podatnicy, którzy otrzymują przychody w ramach obrotu giełdowymi papierami wartościowymi, są zobligowani do rozliczania druku PIT-38. Jest to nieco mniej popularny druk aniżeli PIT-37 czy PIT-36, jednak grupa tych podatników wcale nie jest mała. Aby wogole móc przystąpić do jakiegokolwiek wypełniania druku PIT-38 w 2016 roku, musimy wejść w posiadanie formularza PIT-8C, nazywanego także drukiem-informacją.

Kązdy podatnik, który uzyskiwał w roku 2015 przychody ze sprzedaży akcji, do 1 marca 2016 roku powinien otrzymać informację PIT-8C, przesyłaną przez biuro maklerskie, obsługujące nasz rachunek giełdowy. Opierając się o informacje w niej zawarte będziemy mogli rozliczyć się ze skarbówką z uzyskanych w ramach zbycia akcji dochodów.

Straty w PIT-8C i alimenty

W ramach otrzymanych z końcem lutego druków PIT-8C, inwestorzy mogą otrzymać także od borkera informację o zanotowanej w ramach obrotu papierami wartościowymi stracie. Taką stratę podatnik może rozliczyć w latach kolejnych. W przypadku, gdy inwestor ma kilka rachunków inwestycyjnych, z każdego biura, ktore je obsluguje otrzyma oddzielny PIT-8C.

Druk PIT-8C 2016 jest nie tylko dodatkowym drukiem podatkników PIT-38, uzyskujących przychody giełdowe. Pełni także funkcję druku informacyjnego dla osób otrzymujących alimenty oraz stypendia. Wówczas takie osoby otrzymają druk od platnika PIT-8C.

Poprzedni post
Powrót
Następny post
POPULARNE NEWSY
 • Zalety rozliczania ryczałtowego

  Opublikowano:20 lipca 2017

  Nie każdy podatnik, uzyskujący przychody bez pośrednictwa płatnika, może rozliczać się w formie rozliczenia ryczałtem ewidencjonowanym (PIT-28), choć wielu przedsiębiorców zapewne by chciało.

 • Nowe przepisy odnośnie pełnomocnictwa w 2015 roku

  Opublikowano:20 lipca 2017

  Z początkiem nowe roku 2015-go zmieniają się przepisy odnośnie pełnomocnictwa do składania podpisów pod deklaracjami.

 • Zmiany w drukach PIT 2016

  Opublikowano:20 lipca 2017

  Od nowego roku będziemy posługiwali się nowymi formularzami, przy okazji rozliczania swoich podatków dochodowych. 1 […]

 • Druki pit – jakie zmiany w 2015 roku?

  Opublikowano:20 lipca 2017

  Od nowego roku będziemy już korzystać ze zmienionych i zmodyfikowanych druków PIT. Zmiany obejmą

 • Dla kogo opłaca się podatek linowy?

  Opublikowano:20 lipca 2017

  Nie zawsze rozliczanie się według stawki liniowej dla przedsiębiorcy musi być opłacalne! Eksperci wskazują, że […]