Aktualności2015-04-28

Kilka słów o odpisywaniu 1,5% na marzenia osób niepełnosprawnych

Kilka słów o odpisywaniu 1,5% na marzenia osób niepełnosprawnych

Jak zapewne wiecie, Fundacja Studencka "Młodzi-Młodym" wspiera także osoby niepełnosprawne. Według szacunkowych danych w Polsce takich osób jest nawet do 5 mln. Są wokół nas, widzimy je na co dzień: w pracy, sklepie, na ulicy czy w restauracji. Czasami chcielibyśmy im pomóc, coś dla nich zrobić. Nie ma potrzeby okazywania nadmiernego zainteresowania, włączania się do pomocy na każdym kroku, niekiedy jest to wręcz niezręczne.

Bo tak naprawdę, osoby niepełnosprawne są takie same jak te całkowicie sprawne, mają przeciez także swoje plany i marzenia. I może to jest właśnie najlepszy plan działania – pomóc w realizacji ich marzeń!

Te same marzenia

Niektórzy z nas, w kontakcie z osobą niepełnosprawną starają się za wszelką cenę jej pomóc. Podać przedmiot, popchnąć wózek. Oczywiście, jeśli rzeczywiście wymaga tego sytuacja – pomóżmy. Ale robienie tego na wyrost nie jest potrzebne i prowadzi do niezręcznych sytuacji. Starajmy się postawić w sytuacji takiej osoby. Czy my sami chcielibyśmy, aby cały czas ktoś nam podawał, podpierał? Chyba nie, w towarzystwie chcemy czuć się swobodnie i dlatego o osobie niepełnosprawnej należy myśleć w taki sam sposób, jak o sobie samym.

Idąc tym tropem, zadajmy sobie pytanie: czego oczekujemy od życia? Wszyscy mamy przecież takie same marzenia. Niektórzy z nas chcieliby odnosić sukcesy w sporcie. Inni realizować swoje marzenia artystyczne. Malować piękne obrazy, pisać świetne scenariusze. Ograniczenia oczywiście są, ale tak naprawdę "dla chcącego nic trudnego". W przypadku osoby niepełnosprawnej dodatkowe ograniczenia fizyczne istnieją, owszem. Ale słyszymy przecież o biegaczach używających protez. O tenisistach na wózku inwalidzkim. O niewidomych gitarzystach, malarzach używających ust lub stóp do tworzenia przepięknych, zapierających dech w piersiach obrazów.

Kiedy brakuje środków...

Oczywiście, takim osobom brakować może często nakładów pieniężnych na zakup odpowiedniego sprzętu, opłacenie lekcji lub treningów. Część środków przeznaczana jest przecież na zakup leków, regularne wizyty rehabilitanta lub inne działania mające na celu leczenie lub rekonwalescencję. Kiedy mamy masę dodatkowych wydatków na głowie, nie jest łatwo wygospodarować nieco grosza na własne zainteresowania i pasje. I własnie dlatego tutaj jesteśmy – aby pomóc i uczynić możliwym spełnienie marzeń osób niepełnosprawnych.

O tym, że zbiórka pieniędzy z akcji 1% podatku przynosi korzyści, przekonały się te osoby, które podjęły z nami współpracę. Efekty są i to niemałe, ale niekiedy potrzeba nieco cierpliwości i czasu. Nie wszystko uda się zrobić od razu, na już, na jutro. To, ile pieniędzy zostanie odpisanych w ramach akcji zależy od kilku czynników. Na finalny wynik duży wpływ ma liczba podatników, która wyrazi chęć przeznaczenia części swojej daniny właśnie na konkretną osobę.

Czas, w jakim zostanie odpisany jeden procent w zeznaniu PIT danego podatnika nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Ostatecznym terminem składania zeznań w urzędach skarbowych jest 30 kwietnia każdego roku (dla druków PIT-28 jest to termin znacznie wczesniejszy, 31 stycznia). Wszystkie pieniądze przekazane przez darczyńców trafią do obdarowanych już na jesieni.

Na co zbierają osoby niepełnosprawne?

Z pieniędzy zbieranych przez osoby niepełnosprawne, wśród najczęściej kupowanych przedmiotów jest sprzęt, niezbędny do funkcjonowania na co dzień, protezy i kołnierze usztywniające, specjalne obuwie ortopedyczne, kule i balkoniki do chodzenia, wreszcie specjalistyczne fotele do siedzenia

oraz wózki inwalidzkie. To najczęstsze cele zbiórki, realizowane z funduszy zgromadzonych na subkoncie Partnera.

Ale przedmiotem darowizny jest nie tylko sprzęt. Niektóre osoby wymagają regularnych wizyt rehabilitanta lub korzystania z pionizatora. Osobom chorym potrzebna jest stała opieka. Takie działania także możemy realizować z jednego procenta. Leki i medykamenty wspierające rehabilitację lub rekonwalescencję również znajdują się na liście zadań, jakie powinny być realizowane z 1%.

Jeśli chcemy pomagać osobom niepełnosprawnych, nie ma lepszej drogi niż przekazanie 1% podatku dochodowego na konkretną, indywidualną osobę. To szansa na spełnienie jej marzeń, a przede wszystkim na poprawę zdrowia. Byc może to także szansa na powstanie z wózka o własnych siłach. Dla osób, które na co dzień zmagają się z życiem jest to chyba najpiękniejsze marzenie...

 
Kontakt
Masz Pytania?
Zadzwoń -nasi
konsultanci sa do
Twojej dyspozycji
795 795 747 Nr Telefonu