Aktualności2015-03-25

Do boju drużyno! Czyli jak 1,5% zbierają kluby sportowe

Do boju drużyno! Czyli jak 1,5% zbierają kluby sportowe

Sportowcy to specyficzna grupa ludzi, którzy w życiu nastawieni są na osiąganie wyników. Wynik i sport są właściwie ze sobą nierozerwalnie powiązane. Oczywiście sportowiec zawsze musi założyć, że tym razem może mu się nie udać być najlepszym i osiągnąć tym samym najlepszy wynik. Wiadomo, istnieje jeszcze zasada fair play, czyli ty byłeś lepszy, ja dałem z siebie wszystko – nie udało się, trudno. O to przecież chodzi w sporcie, aby się spróbować zmierzyć z innymi, i ostatecznie wyłonić tego najlepszego. I przede wszystkim liczy się zabawa, i sama przyjemność z aktywności fizycznej.

Wśród podopiecznych naszej fundacji jest wielu sportowców indywidualnych, a także klubów i drużyn (sekcji) sportowych. I wynik tego, o co razem gramy ma znaczenie. W tej grze nie ma jednego zwycięzcy – wszyscy nimi są! Gra toczy się oczywiście o pieniądze z jednego procenta. Pieniądze, które mogą odmienić oblicze polskiego sportu, dodać skrzydeł małemu lokalnemu klubowi piłki nożnej. Mogą być także wsparciem dla uzdolnionego biegacza, młodej tenisistki. Te pieniądze widzimy w odnowionych obiektach sportowych, w nowych boiskach, kortach, na stadionach. Zbiórka 1% dla klubu sportowego lub sportowców indywidualnych, prowadzona przez organizację pożytku publicznego to szansa na rozwój. To większe możliwości, dostęp do sprzętu, realizacja wytyczonych projektów. Jeśli kochasz sport tak jak my, koniecznie przyłącz się do nas. Zobacz, co może zyskać Twój klub lub Ty sam dzięki środkom z podatku dochodowego.

Jak finansowane są kluby sportowe?

Kluby finansowane są z pieniędzy gminy. W większych miastach kwoty przeznaczane na krzewienie kultury fizycznej są analogicznie większe, z uzyskanych pieniędzy możliwe jest utrzymywanie obiektów sportowych (stadionów, boisk, bieżni) oraz działalność instytucji sportowych. Wszelkie zadania spoczywające na klubach również dotowane są ze środków gminy, uzdolnione jednostki otrzymują z nich także stypendia oraz nagrody. Wreszcie, budżetem gminnym wspierana jest organizacja pozalekcyjnych zajęć sportowych oraz wszelkiego rodzaju wyjazdy, zawody, obozy treningowe.

Środki z budżetu gminy to nie jedyne wpływy do kiesy klubowej. Skąd zatem biorą się dodatkowe pieniądze dla klubu? W myśl przepisów prawa (art. 33 ustawy) źródłem przychodów klubu (figurującego w zapisie jako stowarzyszenie) mogą być:

 • składki wpłacane przez jego członków
 • darowizny
 • pieniądze i majątek przekazywane w postaci spadków i zapisów
 • dochody uzyskane z majątku posiadanego przez stowarzyszenie
 • ofiarność publiczna
 • przychody wskutek prowadzonej działalności gospodarczej

W tym miejscu pojawiają się pytania o sponsorowanie klubu. Czym jest sponsoring i w którą z wymienionych tutaj dróg finansowania taka działalność się wpisuje? Przede wszystkim sponsoring nie jest traktowany jako darowizna, lecz jako obustronna obsługa. W zamian za udzielone wsparcie, zarówno finansowe, jak i rzeczowe, sponsor oczekuje określonej usługi reklamowej, której szczegóły są określane poprzez zawartą między stronami umowę.

Środki pozyskiwane z 1% podatku dochodowego są oczywiście darowizną, realizowaną w postaci zarówno darowizny pieniężnej, jak i rzeczowej. Popularna "rzeczówka" polega na tym, że nasz Partner dokonuje zakupu danego towaru (lub opłaca wykonanie konkretnej usługi) a Fundacja opłaca wystawione w związku z tą transakcją faktury. Druga forma, darowizna pieniężna jest prostsza – Partner dostaje pieniądze na konto, a następnie pod koniec roku rozlicza się z nich w formie faktur.

Inaczej wygląda to w przypadku działalności gospodarczej danego stowarzyszenia (rozumianego oczywiście jako klub sportowy). Przychody uzyskiwane z tytułu jej prowadzenia mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na realizację celów, jakie zostały zapisane w statucie. Osiągane tą drogą pieniądze nie mogą być rozdzielane pomiędzy członków stowarzyszenia.

Co mogę zrobić dla mojego klubu z uzyskanych pieniędzy?

Oczywiście odpowiedź na to pytanie znacie sami. Pieniądze pochodzące z 1,5% podatku dochodowego mogą zostać przeznaczone praktycznie na każdy cel, który będzie zgodny z zapisanymi w statucie Fundacji Studenckiej Młodzi-Młodym celami. W przypadku klubu te cele będą, ma się rozumieć, stricte sportowe (dofinansowanie do wyjazdów na zawody, zakup sprzętu etc.), nie należy zatem patrzeć na rubryki odnoszące się do szkół czy np. osób niepełnosprawnych (choć sportowcy niepełnosprawni i uczniowie-sportowcy jak najbardziej wpasowują się w rubrykę '1% dla sportu').

Pieniądze uzyskane wskutek zbiórki 1,5% przeznaczane są najczęściej na:

 • zakup sprzętu sportowego (np. piłki, wiosła, rowery, ciężarki i hantle)
 • zakup strojów i elementów wyposażenia zawodników (np. koszulki klubowe, spodenki, kaski i ochraniacze)
 • opłacenie organizacji wyjazdów oraz turniejów lub zawodów sportowych
 • remonty budynków i sal klubowych (np. odrestaurowanie bieżni, boiska)
 • wsparcie dla indywidualnego sportowca (np. opłacenie treningów lub dodatkowych zajęć, przejazdy)

Ostateczna decyzja, na co przeznaczyć zebrane środki należy jednak do Was. Wymienione powyżej działania nie stanowią jakiś zamkniętych barier – jeśli coś jest zgodne z naszym statutem i ma na celu promowanie klubu, drużyny lub indywidualnego zawodnika – może naturalnie być zrealizowane.

Działajmy jak drużyna!

To tyle, jeśli chodzi o kluby sportowe. W przypadku zbiórki 1% na sport w danym klubie, jesteśmy w o tyle wygodnej sytuacji, że mówimy o większej grupie osób. Każda z nich ma dodatkowo jakąś rodzinę, grupę przyjaciół, znajomych, są też fani i kibice klubu. To daje szansę na wyjątkowo dobre wyniki prowadzonej akcji jednego procenta. Nie ma także problemu z rozdystrybuowaniem materiałów promocyjnych – wystarczy na zebraniu klubowym, przed treningiem lub meczem rozdać wizytówki z numerem KRS i dopiskiem szczegółowym. W przypadku indywidualnych zawodników, którzy przystąpili do naszej akcji, może być nieco trudniej, lecz także nie powinno być to aż tak skomplikowane. Wiadomo, należy odwiedzić klub, w którym zawodnik trenuje, rozdawać wizytówki na treningach, siłowni, basenie, w szkole – gdzie tylko się da!

Na koniec pamiętajcie, że musimy działać jak drużyna. Gramy o jeden procent. Nowego wymiaru nabiera słynne powiedzenie "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Ten 'jeden' procent jest na wyciągnięcie ręki dla nas wszystkich, wystarczy zatem przymiek "za" zastąpić przyimkiem "dla".

 
Kontakt
Masz Pytania?
Zadzwoń -nasi
konsultanci sa do
Twojej dyspozycji
795 795 747 Nr Telefonu