KIM JESTEŚMY

Historia FSMM

Zapewne wielokrotnie zastanawialiście się Państwo, dlaczego w nazwie naszej Fundacji figuruje słowo "Studencka". Niektóre osoby mylnie uważają, że FSMM ma na celu jedynie działanie na rzecz braci studenckiej, a głównym naszym celem jest poprawa sytuacji jej bytowania. Niewielu domyśla się, że za wszystkim stoją osoby pobierające naukę na uczelni wyższej i to oni właśnie są najbliżej prawdy bowiem zawartość studentów w fundacji studenckiej jest naprawdę wysoka!

Jak to sie wszystko zaczeło...

Pomysł narodził się w głowie dwóch przyjaciół, jeszcze na studiach w Częstochowie. Podczas pobytu jednego z nich w Holandii, w ramach europejskiego programu Erasmus, nasz przyszły fundator zapoznał się ze sposobami i modelami funkcjonowania tamtejszych organizacji charytatywnych, zakładanych przez młodych ludzi. Czemu nie spróbować zrobić czegoś podobnego w Polsce?

W skromnym zespole studentów, rozpoczęliśmy rozkręcanie pierwszych imprez o charakterze charytatywnym na terenie miasta Częstochowy. Pomysł był prosty: z pieniędzy ze wstępu na organizowane pokazy, koncerty i zabawy udzielaliśmy wsparcia osobom najbardziej go potrzebującym. Pomogliśmy wielu dzieciakom, uczniom, a także osobom niepełnosprawnym. Nigdy nie zapominaliśmy także o zwierzakach, które kochamy tak jak Wy. Byliśmy organizatorami akcji Podaj psu łapę, dzięki której udało nam się zebrać środki na zakup karmy dla schronisk. Zdobyte w ramach wszystkich tych działań doświadczenie okazało się bezcenne. Byliśmy gotowi aby zrobić kolejny krok....

I stała się jasność!

W ten sposób narodził się pomysł założenia Fundacji, której celem będzie nie tylko pomoc osobom niepełnosprawnym, ale także aktywne wspieranie szkół, klubów sportowych, stowarzyszeń , placówek kulturalnych, schronisk dla zwierząt i wszelkich inicjatyw twórczych. Organizacji uniwersalnej, która skupi pod swoimi skrzydłami rzesze młodych i utalentowanych osób. Fundacji, która stanie się platformą porozumienia i współpracy młodego pokolenia działającą nie tylko w Częstochowie, ale na terenie całego kraju.

Fundacja Studencka Młodzi-Młodym powstała w 2006 roku w Częstochowie. W początkowym okresie działalności skupiliśmy się na kontynuowaniu działań wcześniej rozpoczętych. Dalej organizowaliśmy imprezy charytatywne, regularnie wspieraliśmy schroniska dla zwierząt. Byliśmy także dwukrotnie organizatoram i zlotów dla uczestników zjazdów motocyklowych dzięki którym zebraliśmy środki na rehabilitację motocyklistów poszkod owanych w wypadkach.

W 2008 roku uzyskaliśmy status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Od tego momentu Wasze marzenia stały się naszymi, a wspólnymi siłami mogliśmy dojść do celu, który wyzna czyliście sami. Rozpoczęliśmy akcję zbiórki 1% podatku, odpisywanego co roku w ramach składanych zeznań PIT. Ten moment w życiu naszej organizacji był jednym z najważniejszych, ponieważ to dzięki niemu mogliśmy zacząć zmien iać świat wokół nas na lepszy.

Program edukacyjny - Myśl globalnie działaj lokalnie

Sprawdź własny wpływ na Swoje otoczenie i globalne skutki.

Pobierz program edukacyjny

Jesteśmy wielką rodziną

W tym miejscu musimy wspomnieć o Was, naszych Partnerów, bez których nie byłoby przecież niczego. To dzięki Wam jesteśmy i działamy. Wasze cenne rady i uwagi pozwalają nam z dnia na dzień, miesiąca na miesiąc i roku na rok wciąż się rozwijać.

Jednym z naszych pierwszych Partnerów był Oleg Nowak, chłopak, który na kilka dni przed swoimi osiemnastymi urodzinami uległ ciężkiemu wypadkowi podczas jazdy na snowboardzie. Okazało się, że Oleg ma złamany kręgosłup. M.in. sfinansowaliśmy transport do szpitala, opłacając transport helikopterem, którego nie chciał zrefundować ubezpieczyciel. Dzisiaj Oleg jest studentem Uniwersytetu Warszawskiego, niestety dalej porusza się na wózku. Cały czas wspieramy jego rehabilitację poprzez środki z 1% i z roku na rok uzyskuje coraz to lepsze wyniki.

Innym Partnerze, o którym nie można by było przy tej okazji nie wspomnieć, jest Tomek Trzciński. Tomasz urodził się z poważnym skrzywieniem kręgosłupa której następstwem było wiele innych powikłań m.in przepukliny i niedowład kończyn dolnych. Jego marzeniem jest w przyszłości kariera w branży informatycznej. Po części udało nam się zrealizować marzenia Tomka poprzez zakup komputera z zebranych środków. W ubiegłym roku zdobyliśmy dla niego środki na zakup specjalistycznego wózka inwalidzkiego, w ramach akcji Zbieramy nakrętki.

W naszych szeregach jest także wielu młodych i utalentowanych ludzi, artystów i sportowców odnoszących wielkie sukcesy. To pokazuje nam, że pozyskiwanie 1% podatku działa i jest szansą na przyszłość, a marzenia są na wyciągnięcie ręki. Są oczywiście szkoły i przedszkola, których dyrektorzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że 1% potrafi zdziałać cuda. Mamy także kluby sportowe, muzea i placówki kulturalne, stowarzyszenia i schroniska, a nawet fankluby! Razem stanowimy jedną, wielką rodzinę. Dziękujemy, że jesteście z nami!

Nie tylko 1%

Byliśmy autorami akcji Zatrzymaj 1% w Częstochowie. Akcja miała na celu uświadomienie mieszkańcom naszego rodzinnego miasta, jak bardzo możemy zmieniać świat wokół nas za pomocą od pisanych od podatku środków.

Uznaliśmy jednak, że 1% podatku dochodowego to nie jedyny sposób, w jaki możemy pomóc, aby jeszcze lepiej wspierać osoby niepełnosprawne. W 2014 roku rozpoczęliśmy akcję "Zbieramy nakrętki", której celem jest zbiórka plastikowych nakrętek PET. Z uzyskanych ze sprzedaży surowca środków możliwa jest rehabilitacja oraz zakup specjalistycznego sprzętu.

Od dwóch lat jesteśmy także organizatorami Święta Muzyki, imprezy mającej na celu 'wyłowienie' wśród młodzieży z Częstochowy i okolic uzdolnionych wokalistów i grup muzycznych. Impreza cieszy się dużą popularnością i z pewnością będzie w przyszłości kontynuowana.

W 2013 roku uruchomiliśmy także program "Bądź Bohaterem", który miał na celu promowanie osób indywidualnych, chcących rozwijać własne talenty oraz pasje. Zgłosiły się wówcz as do nas osoby kreatywne, z ciekawymi, świeżymi pomysłami.

PRZYSZŁOŚĆ to FSMM

W ciągu niemal dekady działalności z pozycji małej, lokalnej Fundacji znaleźliśmy się w pierwszej dziesiątce Organizacji Pożytku Publicznego w calej Polsce. To znaczy, że droga, jaką obraliśmy na początku okazała się słuszna. Wciąż mamy nowe pomysły i plany, wciąż się rozwijamy.

Jeśli czujesz się na siłach zapraszamy na pokład statku, który nazywa się FSMM. Czas rozwinąć żagle i banderę z 1%. Płyniemy ku przyszłości, w kierunku marzeń. Twoich marzeń!

1% podatku dochodowego jest Twój. Wystarczy, że po niego sięgniesz, razem z nami!

Masz Pytania?
Zadzwoń -nasi
konsultanci sa do
Twojej dyspozycji
795 795 747 Nr Telefonu
Kontakt