Przekaż 1,5% na Badania wzroku dzieci
Fundacja ONYA pomaga dzieciom z zaburzeniami funkcji wzrokowych takim jak Julka, która nie wiedziała, że nie widzi dobrze, bo nie wiedziała co to znaczy dobrze widzieć.
Przypadkowo wpadała na przedmioty i inne osoby, a te mówiły o niej, że jest fajtłapa. Nadaktywność ruchowa tzw. wiercenie się w ławce albo częste bóle głowy, ani rodzice, ani wychowawca w klasie, nie łączyli z problemami ze wzrokiem. Dziecko, które nie jest w stanie prawidłowo widzieć, nie jest w stanie prawidłowo rozumieć. My rodzice najczęściej słabe wyniki w nauce wiążemy ze słabą inteligencją lub lenistwem, a tymczasem mogą to być problemy z widzeniem, ale ani dziecko, ani my tego nie wiemy. Dziecko często nie ma znajomych, bo nie rozumie o czym rozmawiają, z czego się śmieją. Nie chce wyjść na głupsze więc się wycofuje. Mniejsze dzieci np. nie chcą jeździć na rowerze, bo potrafią jeździć tylko na czterech kółkach, a przecież ruch fizyczny to też dbanie o zdrowie psychiczne naszych dzieci. Symptomy, które na pierwszy rzut oka nie wskazują na problemy z widzeniem są często mylone np. roztargnieniem, słabą inteligencją, słabą motoryką ciała.
Wykonane przez nas badania na grupie blisko 600-set sześciolatków pokazały, że ponad 70% z nich ma problemy ze wzrokiem, a połowa z nich wymaga pogłębionej diagnozy i terapii. Dodatkowo wśród dzieci skierowanych na pogłębioną diagnozę specjalistyczną zdiagnozowano dwoje dzieci z nowotworem mózgu, z epilepsją, z poważnymi problemami neurologicznymi. W tych przypadkach przesiewowe badania widzenia pomogły zdiagnozować wcześniej nierozpoznane inne choroby.
Fundacja prowadzi badania przesiewowe, umożliwia dzieciom szybką diagnozę problemów ze wzrokiem i wczesną terapię. Działamy na terenie całej Polski w przedszkolach i szkołach. Dwa razy do roku przeprowadzamy ogólnopolską akcję zachęcającą dyrektorów i wychowawców przedszkolnych i szkolnych do zgłaszania swoich placówek do programu badań przesiewowych widzenia.
Aby dalej działać na tak dużą skalę potrzebujemy wsparcia.
Wasze 1,5% to wyszukanie i pomoc takim dzieciom jak Julka, która dziś jest pod opieką specjalisty. Jest szczęśliwym dzieckiem z gronem przyjaciół.
Wasze 1,5% to możliwość wyszukania dzieci z innymi, nierozpoznanymi przez rodziców problemami.