WSPIERAJMY DZIECI UCHODŹCÓW Z UKRAINY ORAZ DZIECI DEMOKRATYCZNEJ OPOZYCJI Z BIAŁORUSI
Fundacja Polonia Union KRS: 0000270261 DOPISEK: FUNDACJA POLONIA UNION 13345
  • Miejscowość: Warszawa
  • Kategoria: Organizacja
  • Liczba odwiedzin: 1179

Chcesz wesprzeć tego Partnera Fundacji? Rozlicz PIT i przekaż 1.5 % podatku za pomocą darmowego programu.
Pobierz program PIT Wesprzyj przelewem

WSPIERAJMY DZIECI UCHODŹCÓW Z UKRAINY ORAZ DZIECI DEMOKRATYCZNEJ OPOZYCJI Z BIAŁORUSI

W zakresie realizacji celów statutowych służących integracji w społeczeństwie obywatelskim osób prześladowanych spoza granic kraju Fundacja Polonia Union sprawuje patronat oraz opiekę nad społeczną szkołą przy ul. Oleandrów 6 w Warszawie dla dzieci ukraińskich i białoruskich rodzin, które odnalazły schronienie w Polsce.

Od marca 2022 r. do Polski zaczęły przybywać miliony uchodźców, a wśród nich dzieci z ogarniętej wojną Ukrainy. Luty 2022 roku to ciemna karta w historii Europy. Za wschodnią granicą naszego kraju nadal toczy się pełnoskalowa wojna spowodowana inwazją Rosji na Ukrainę. Bój toczą i w walce giną żołnierze, przeważnie mężczyźni. Niewyobrażalnej tragedii doznają także ich rodziny: żony, matki, a przede wszystkim dzieci. Wskutek ostrzałów rakietowych i lotniczych tracą życie również cywile, w tym dzieci, kobiety, ludzie starsi. Wojenna zawierucha zmusiła miliony obywateli Ukrainy do ucieczki ze swojego kraju. Zostawiają domy, majątki, często bliskich, zostawiają całe dotychczasowe życie, co dla większości oznacza skok w nieznane. Symbolem uchodźców stała się kobieta z dzieckiem. Często są to kobiety z kilkorgiem dzieci.

W kraju sąsiednim, w Białorusi, autorytarny reżim Łukaszenki wspiera Rosję w przeprowadzeniu ataków na Ukrainę poprzez udostępnienie rosyjskim wojskom terytorium i przestrzeni powietrznej, wsparcie polityczne, militarne i logistyczne. W cieniu wojny w Ukrainie reżim obecnej władzy w Białorusi kontynuuje prześladowania oraz represje wobec demokratycznej opozycji, uczestników protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich w 2020 r. Władza wysuwa przeciwko nim spreparowane zarzuty, a w ostatnim czasie dość często - zarzuty kryminalne. W represje są aktywnie zaangażowane sądy w tamtym kraju. Stanowią one integralną część, stworzonego przez reżim Łukaszenki, systemu prześladowań wszelkiej działalności politycznej i społecznej, a wydawane przez nie wyroki tworzą jedynie pozory legitymizacji władzy. Aktualnie liczba więźniów politycznych w Białorusi wynosi ponad 1400 osób.

Kiedy w lutym wybuchła wojna w Ukrainie, a do Polski tysiącami zaczęli napływać uchodźcy, społeczeństwo polskie stanęło na wysokości zadania. W narodzie zapanowało prawdziwe pospolite ruszenie, nastąpiła bezprecedensowa mobilizacja Polaków. Zwyczajni ludzie organizowali zbiórki, otwierali swoje domy dla Ukraińców, jechali pomagać na granicę. Obecne wyzwania w związku z faktem, że w kraju przebywają miliony uchodźców, są zdecydowanie inne. Dotyczą służby zdrowia, rynku pracy i mieszkalnictwa, edukacji, przedszkoli, opieki nad dziećmi. W tych sprawach muszą zostać wprowadzone nowe rozwiązania i podjęte konkretne działania. Decyzje rządowe powinny rezonować w samorządach i organizacjach pozarządowych. Społeczeństwo obywatelskie nadal może znacząco wesprzeć realizację tych zadań.

Problemów może być więcej, jeśli nie podejmiemy działań systemowych. W średnim i dłuższym okresie uchodźcy mogą dać nam impuls rozwojowy — demograficzny i infrastrukturalny. Bardzo dużym wyzwaniem jest zapewnienie edukacji i opieki dzieciom uchodźców. Musimy zadbać o ich integrację i przystosowanie do życia w nowym kraju, do potrzeb i wymagań krajowego rynku pracy. Potrzebujemy polityki imigracyjnej z prawdziwego zdarzenia.

W obecnej sytuacji wojny w Ukrainie, jak i dyktatury panującej w Białorusi, pomoc udzielana uchodźcom wraz z ich dziećmi musi mieć charakter długofalowy. Jeszcze przez pewien czas w naszych społecznościach obecni będą uchodźcy. Odpowiednie wykorzystanie potencjału imigrantów na rynku pracy wymaga pokonania szeregu barier, w szczególności w zakresie znajomości języka polskiego oraz uznania kwalifikacji zawodowych. Potrzeb związanych z uchodźcami jest mnóstwo, a obecne działania są niewystarczające.

Uchodźcy, a zwłaszcza przebywające w Polsce matki z dziećmi, wciąż borykają się z codziennymi problemami dotyczącymi wielu spraw, a przede wszystkim zorganizowaniem edukacji oraz opieki dla dzieci. Rodziny pochodzące z Ukrainy i Białorusi, a więc i ich dzieci, nie są w stanie pozwolić sobie na odpowiedne warunki oraz wiele rzeczy niezbędne do należytej edukacji.

Wyzwaniem pozostaje wiele spraw związanych z pobytem rodzin ukraińskich uchodźców oraz rodzin przedstawicieli białoruskiej opozycji demokratycznej, a wśród nich zorganizowanie edukacji oraz opieki dla ukraińskich i białoruskich dzieci.

W odpowiedzi na konieczność objęcia edukacją i opieką dzieci, które nie dostały się do polskich szkól publicznych, powstały społeczne ośrodki zorganizowane przez organizacje pozarządowe. Punkty te tworzone są wyłącznie dzięki wsparciu i pomocy firm prywatnych, partnerów oraz organizacji pozarządowych. Te miejsca służą także do integracji, dodatkowej nauki języka polskiego. Znajdują się tam również kąciki zabaw dla mniejszych dzieci, które przebywają w nich w godzinach pracy rodziców.

Należy się liczyć z potrzebą objęcia tymi usługami wszystkie dzieci, potrzebujące opieki i edukacji. Bez niej trudno oczekiwać, że matki czy członkowie rodzin pełniący funkcje opiekuńcze będą w stanie podjąć pracę. To spore wyzwanie w przypadku kobiet opiekujących się dziećmi, lecz trzeba je podejmować. Obecnie liczba uczniów w społecznej szkole wynosi blisko 300 osób. Do działającej wcześniej już szkoły pierwotnie powstałej dla białoruskich dzieci w ciągu ostatniego roku dołączyło wiele dzieci rodzin uchodźców z Ukrainy. Koniecznością jednak pozostaje zapewnienie w szkole warunków oraz infrastruktury do nauczania zarówno na odległość, jak i do opieki oraz nauczania bezpośredniego na zasadach społecznych.

Pomagajmy tym, którzy nie mogą sami sobie pomóc, podarujmy pocieszenie słabszym. Zróbmy wszystko, aby nasza wspólnota stała się ogniskiem nadziei i życia dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. A lista potrzeb szkoły jest długa. Konieczne są: wyposażenie jej w sprzęt komputerowy, projektory, rzutniki, instrument muzyczny, meble i artykule szkolne, narzędzia i materiały dydaktyczne dla nauczycieli, zapewnienie wynagrodzenia dla nauczycieli i wychowawczyń, zakup gier edukacyjnych, podręczników szkolnych, książek, sprzętu sportowego, ubrań dziecięcych oraz zabawek dla dzieci najmłodszych, środków czystości, zapewnienie posiłków dla dzieci, pokrycie kosztów organizacji półkolonii dla dzieci w okresie letnim i etc.

Sytuacja dzieci ukraińskich, które są zmuszane wraz z matkami opuszczać swoje domy z powodu wojny, jest dramatyczna. Podopieczni szkoły mają za sobą często trudne, niekiedy traumatyczne przeżycia. Są to dzieci, które nim wyemigrowały z Ukrainy doznały horroru wojny, a dzieci z Białorusi były świadkami zatrzymań swoich bliskich, przeszukań w domach czy przemocy ze strony służb białoruskiego reżimu. Niektóre dzieci przebywają w Polsce pod opieką krewnych, gdyż ich rodzice walczą przeciwko agresji rosyjskiej o wolną Ukrainę bądź odbywają polityczne wyroki w białoruskich więzieniach za walkę o wolną Białoruś. Dlatego każda pomoc dla tych dzieci jest bardzo przez nich odczuwalna.

Każda złotówka, to gest wsparcia i solidarności z zaatakowanym przez Rosję narodem ukraińskim, z prześladowanymi przez reżim Łukaszenki przedstawicielami białoruskiej opozycji demokratycznej.

Wydatki związane z realizacją powyższych zagadnień pokrywamy, zgodnie ze statutem Fundacji, z uzyskanych dotacji, dofinansowania naszych partnerów oraz darowizn.

Aby móc pomagać innym Fundacja potrzebuje Państwa wsparcia finansowego. Zachęcamy Państwa do przyłączenia się do misji i dofinansowania realizowanych przez Fundacją programów.

Darowiznę na rzecz wsparcia dzieci ukraińskich i białoruskich rodzin można przekazać wpłacając środki finansowe na konto bankowe:

Wpłaty w Polsce
Fundacja Polonia Union
Konto bankowe
33 1910 1048 2203 4719 2847 0001
Santander Bank Polska S.A.

Wpłaty z zagranicy
Fundacja Polonia Union
IBAN: PL 33 1910 1048 2203 4719 2847 0001
SWIFT (BIC): WBKPPLPP
Santander Bank Polska S.A.

Funkcjonowanie społecznej szkoły wymaga regularnego wsparcia finansowego.

Państwa solidarność i wsparcie może zmienić losy wielu dzieci ukraińskich rodzin dotkniętych wrogimi działaniami Rosji, a także dzieci białoruskich rodzin, zmuszonych do opuszczenia własnego kraju z powodu prześladowania przez dyktaturę panującą w Białorusi. Pomoc ta z pewnością przyczyni się do kontynuacji działalności, służącej zapobieganiu zagrożeniu wykluczeniem społecznym, wsparciu działań na rzecz aktywizacji i rozwoju, a także integracji białoruskich i ukraińskich dzieci ze swoimi rówieśnikami w Polsce.

Uprzejmie prosimy o udzielenie w drodze darowizny wsparcia finansowego na rzecz pomocy dzieciom ukraińskich oraz białoruskich rodzin, w tym także pochodzenia polskiego, którzy odnaleźli schronie w Polsce.

Bądźmy SOLIDARNI Z UKRAINĄ w walce o wolność z agresją rosyjską.
Bądźmy SOLIDARNI Z NARODEM BIAŁORUSKIM w walce o wolność z dyktaturą.

Widok dzieci uciekających z Ukrainy przed wojną oraz z Białorusi przed prześladowaniem ich rodziców przez dyktaturę, łamie serca.

Dzieci są najbardziej bezbronna i wrażliwą grupą społeczną.

Razem zadbajmy o to, aby odnaleźli w Polsce namiastkę domu.

Bądźmy solidarni!

Z góry serdecznie dziękujemy Ludziom Dobrej Woli!

Udostępnij na Fb

PRZEKAŻ 1,5% PODATKU

Przekaż 1,5% podatku na KRS: 0000270261 z celem szczegółowym: FUNDACJA POLONIA UNION 13345
Rozliczyć PIT oraz przekazać 1,5% możesz za pomocą darmowego programu do PIT!

Oświadczenie PIT-OP dla emeryta/ rencisty

Oświadczenie PIT-OP o przekazaniu 1,5% Podatku za rok podatkowy 2022 w 2023 rok-u dla osób które otrzymują z ZUS PIT-40A.

wesprzyj indywidualnie

PŁATNOŚĆ PAYU
PRZELEW BANKOWY

Wpłaty indywidualne można dokonywać na rachunek bankowy:
35 2030 0045 1110 0000 0382 5640 BGŻ BNP Paribas S.A.
w tytule wpisując:
FUNDACJA POLONIA UNION 13345

Naszą najlepszą rekomendacją jest około 7000 zadowolonych Partnerów. Sprawdź sam:

Przewiń w lewo Przewiń w Prawo
 
Kontakt
Masz Pytania?
Zadzwoń -nasi
konsultanci sa do
Twojej dyspozycji
795 795 747 Nr Telefonu