Zalety rozliczania ryczałtowego

Opublikowano: 20 lipca 2017 img1 (1)

Nie każdy podatnik, uzyskujący przychody bez pośrednictwa płatnika, może rozliczać się w formie rozliczenia ryczałtem ewidencjonowanym (PIT-28), choć wielu przedsiębiorców zapewne by chciało. Wśród wielu zalet takiej formy opodatkowania wymienia się przede wszystkim jego prostotę, brak wymogu prowadzenia księgi przychodów i rozchodów i prowadzenie wyłącznie ewidencji przychodów, środków trwałych i wartości, zarówno niematerialnych jak i prawnych.

Dla kogo opłacalny PIT-28?

Na PIT-28 rozliczają się najczęściej podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą małych rozmiarów. Kiedy to sie opłaca? Ano wtedy, gdy podatnik ponosi stosunkowo niskie koszty w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dzieje się tak dlatego, że forma ryczałtowa nie pozwala na odliczenie kosztów uzyskiwanych przychodów.

Należy także pamiętać o tym, że rozliczenie ryczałtem niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, możliwe jest dla przedsiębiorstw których obroty w ciągu roku nie przekroczyły kwoty 150 tysięcy euro. W przypadku spółek cywilnych kwota taka jest uznawana jako suma łączna przychodów wszystkich wspólników!

W przypadku zmian w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej należy mieć na uwadze, że w przypadkach gdy wskutek zmiany w ciągu roku będziemy firmę prowadzili samodzielnie (analogicznie stosuje się to także do sytuacji odwrotnej) – w przypadku gdy przed zmianą osoby płaciły podatek dochodowy na ogólnych zasadach – przejście na ryczałt PIT-28 w 2016 nie będzie możliwe.

Dla podatnika, który zastanawia się nad przejściem na PIT-28 atrakcyjne będzie przede wszystkim to, że opodatkowaniu podlega przychód, a nie dochód. Podstawą opodatkowania dla ryczałtu jest wyłącznie przychód, niepomniejszony o koszty. Nie zawsze może to być jednak pozytywna strona. W przypadku firm, które dokonują dużych ilości zakupów firmowych rozliczanie się w 2016 roku przez PIT-28 wiąże się to z utratą możliwości na zmniejszenie kwoty, na podstawie której wyliczany jest podatek. Oczywiście jest to kwestia indywidualna dla każdego przedsiębiorcy, do przemyślenia.

Poprzedni post
Powrót
Następny post
POPULARNE NEWSY