W jaki sposób opłacić podatek PIT?

Opublikowano: 5 kwietnia 2019 oplata3

Podczas rozliczenia rocznego dochodów podatnicy najczęściej liczą na otrzymanie zwrotu podatku, który został przez nich nadpłacony w trakcie trwania roku rozliczeniowego.

Co jednak należy zrobić w przypadku, gdy musimy dokonać dopłaty?

Kiedy w rozliczanym formularzu PIT podatnikowi z obliczeń wyjdzie, iż musi dokonać dopłaty do podatku za ubiegły rok rozliczeniowy musi przede wszystkim pamiętać, aby dokonać należnej płatności przed upłynięciem ustalonego ustawowo terminu, aby uniknąć związanych z zadłużeniem podatkowym nieprzyjemności.

Gdzie opłacić podatek?

Przede wszystkim warto pamiętać o stale wprowadzanych przez urząd skarbowy możliwościach, które pozwalają podatnikom załatwić coraz więcej spraw samodzielnie, poprzez skorzystanie z Internetu.

Pierwszą i bardzo wygodną formą opłacenia podatku w sposób bezgotówkowy jest wysłanie przelewu na numer urzędu skarbowego, przeznaczonego bezpośrednio do opłat związanych z PIT. Dodatkowo podatnicy mogą dokonać płatności bez użycia gotówki zlecając stosowny przelew w swoim banku, ale także korzystając z instytucji zajmujących się przekazami finansowymi. Taką możliwość podatnicy mają również w placówkach pocztowych, gdzie również jest możliwość dokonana przekazu na konto urzędu.

Jeśli jednak wygodniejszą dla podatnika opcją jest dokonanie należnej płatności podatkowej przy użyciu gotówki również do wyboru będzie miał kilka opcji. Płatności podatkowej w formie gotówkowej dokonać można przede wszystkim w kasie urzędu skarbowego, gdzie przyjmowane są opłaty od podatników PIT. Jeśli jednak wolimi udać się do innej placówki do wyboru mamy banki, które przekierują przelew na konto urzędu skarbowego, placówki pocztowe, instytucje pieniądze elektronicznego, jak również skorzystać można z instytucji SKOK.

Jaki jest ostateczny termin na opłacenie podatku?

Podatnicy, którym w danym roku podatkowym udało się uzyskać wyższe dochody, w związku z którymi musi uregulować należność wobec urzędu skarbowego muszą pamiętać o ostatecznym terminie na realizację opłaty.

Zgodnie z końcem okresu rozliczeniowego, który przypada na dzień 30 kwietnia lub w przypadku, gdy wypada on w dzień nieroboczy to następny dzień roboczy następujący po dniu 30 kwietnia, podatnicy muszą ostatecznie uregulować swoje zaległości podatkowe. Oznacza to, że podatnicy składający wnioski PIT najpóźniej 30 kwietnia muszą również dokonać płatności, aby całkowicie dokonać rozliczenia swoich dochodów za dany rok podatkowy.

Wyjątkiem wprowadzonym w aktualnie trwającym okresie rozliczeniowym są podatnicy, którzy skorzystali z automatycznej formy wysłania swojego rozliczenia poprzez usługę Twój e-PIT.

Jak wszyscy zapewne wiedzą wprowadzono nową, wygodniejszą formę rozliczenia dla części polskich podatników, dzięki której nie muszą oni już wypełniać swoich deklaracji rozliczeniowych, gdyż zostaną one wypełnione już przez Krajową Administrację Skarbową na podstawie otrzymanych PIT-11, w których wykazane są dochody podatnika. Dzięki wprowadzonej funkcji polscy podatnicy mają możliwość całkowitego zrezygnowania z wypełniania i uzupełniania swoich wniosków. Dla tych osób, które nie zalogują się do systemu, ani nie złożą własnoręcznie wypełnionych formularzy, zastosowana została funkcja automatycznego wysłania druku PIT do urzędu skarbowego. Zostanie to jednak zrobione tylko w przypadku, gdy podatnik nie wykona żadnych czynności, a automatyczne wysłanie zostanie dokonane ostatniego dnia rozliczeniowego, czyli 30 kwietnia.

Wówczas podatnik, który nie sprawdzał, ani nie wypełniał swojego rozliczenia nie posiada informacji o wysokości należnego podatku. Należy wtedy czekać na wysłaną przez urząd skarbowy informację o wysokości zwrotu lub kwocie, jaką należy dopłacić. W takiej sytuacji podatnik ma siedem dni na dokonanie płatności w wybrany przez siebie sposób.

Czy podatek może opłacić za podatnika inna osoba?

Czasami zdarza się, że nie mamy możliwości osobistego załatwienia różnych spraw, w tym podatkowych. W takich sytuacjach zdarza się korzystać z pomocy osób trzecich, które upoważniamy do dokonania za nas danego obowiązku.

W przypadku opłacania podatku przez inną osobę należy pamiętać, że może być to wyłącznie osoba z najbliższej rodziny. Oznacza to, że podatnik musi skorzystać z pomocy małżonka, rodziców, rodzeństwa, czy też ojczyma, macoch lub pasierba czy pasierbicy.

Bardzo ważną informacją jest jednak, że podatnicy posiadają możliwość dokonania płatności podatkowej przez osobę trzecią, ale tylko w przypadku, gdy należna kwota nie przekracza maksymalnego progu, wynoszącego równo 1000 zł.

Kara za nieterminową wpłatę

Oczywiście podatnicy wolą unikać nieprzyjemności i nie załatwionych spraw, jeśli dotyczą one urzędu skarbowego. Jeśli jednak zdarzy nam się z powodu wypadków losowych nie dokonać płatności lub po prostu o niej zapomnieć najważniejsze jest, aby jak najszybciej uregulować swoją płatność. Przede wszystkim dlatego, że już od pierwszego dnia po ostatecznym dniu na opłacenie podatku zostają naliczane odsetki przez urząd skarbowy. Podatnik, który posiadał dług podatkowy będzie musiał zapłacić za każdy dzień zwłoki, z dniem opłaty włącznie.

Dodatkowo warto wystrzegać się opóźnień w związku z ekspresowym przekazywaniem sprawy przez urząd do instytucji zajmujących się egzekucyjnym ściąganiem od podatnika należnej kwoty, oczywiście z uwzględnieniem dodatkowych opłat związanych z przejęciem sprawy.

 

Poprzedni post
Powrót
Następny post
POPULARNE NEWSY