W 2016 roku PIT-6 składamy do 20 stycznia

Opublikowano: 20 lipca 2017 img1 (1)

Zmiany w prawie podatkowym objęły także tych podatników, którzy prowadzą działy specjalne produkcji rolnej. Opierając się o normy szacunkowe, płacąc podatek za rok 2015, w 2016 złożą druk PIT-6 najpóźniej do dnia 20 stycznia. Czasu zatem jest znacznie więcej, gdyż dotychczas druk ten składany był do 30 listopada w roku poprzedzającym podatkowy – od teraz będzie się to już odbywało w jego trakcie. Podstawą prawną niniejszej zmiany jest ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Poz. 699). Ponadto PIT-6 nie jest już obowiązkowy dla tych osób, które rozliczają działy specjalne produkcji rolnej w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz księgi rachunkowe.

Nowelizacja pojawiła się w artykule 43 ust. 1 ustawy o PIT, który wnosi, że od 1 stycznia 2016 roku inny niż dotychczas będzie termin składania zeznania oraz zmianie ulegną także zasady tegoż składania. Nowy termin (20 stycznia) obejmuje wszystkich tych podatników, którzy uzyskują przychody z działów specjalnych produkcji rolnej i chcą je ustalić, opierając się na normach szacunkowych. Co ciekawe, przepisy te stosowane są już do rozliczenia za rok 2016, a zatem mimo tego, że nowy rok ledwie się zaczął, stosowny druk PIT-6 będzie trzeba złożyć już teraz!

Wszystkie te osoby, które dotychczas płaciły podatek dochodowy z działów specjalnych produkcji rolnej, prowadzące jednocześnie księgi rachunkowe nie rozliczą się już w oparciu o normy szacunkowe. Od teraz korzystają oni tylko i wyłącznie z proawadzonych przez siebie ksiąg.

Wszystkie zmiany, które wniosły znowelizowane przepisy, mają swoje odbicie w zaktualizowanym druku PIT-6. Podatnicy będą mogli się rozliczyć, posługując się już nowym wzorem deklaracji dla obliczenia zaliczek na podatek dochodowy od dochodów uzyskiwanych wskutek prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej.

Poprzedni post
Powrót
Następny post
POPULARNE NEWSY
 • PIT-39 i załącznik PIT/ZG

  Opublikowano:20 lipca 2017

  W przypadku PIT-39 załącznik PIT/ZG służy do rozliczania przychodów uzyskiwanych ze źródeł położonych poza granicami […]

 • Co nowego w PIT-36 2016?

  Opublikowano:20 lipca 2017

  W 2016 roku zmienią się nieco formularze popularnych druków PIT, jednak zmiany będą się głównie […]

 • Druki pit – jakie zmiany w 2015 roku?

  Opublikowano:20 lipca 2017

  Od nowego roku będziemy już korzystać ze zmienionych i zmodyfikowanych druków PIT. Zmiany obejmą

 • PIT-8C niezbędny do wypełnienia PIT-38!

  Opublikowano:19 lipca 2017

  Nie zawsze rozliczanie się według stawki liniowej dla przedsiębiorcy musi być opłacalne!

 • Jak najszybciej rozliczyć PIT ?

  Opublikowano:20 lipca 2017

  Roczne zeznanie z uzyskanego dochodu to dla wielu osób przykry obowiązek. Druk PIT po prostu […]