Rozliczamy PIT-37 czyli ulgi i załącznik PIT/O

Opublikowano: 20 lipca 2017 img009 (1)

PIT-37 to popularny druk, wypełniany przez największą grupę podatników. W Polsce liczba osób, które otrzymują wynagrodzenie ze stosunku pracy, umowy zlecenia, z tytułu renty lub emerytury jest naprawdę duża. Z samym wypełnieniem druku podatnik nie powinien mieć problemu. W sieci aż roi się od różnych poradników, krótszych lub dłuższych, o tym w jaki sposób wypełnić druku PIT-37 w 2016, uniknąć pomyłek i zamiast ładować się w kolejki, przesłać go sprzed monitora naszego komputera wprost do rąk urzędnika skarbówki. Do tego celu warto zaprzęgnąć Program PIT-Y 2015/2016, którego aktualną wersję znajdziesz na naszej stronie. Program może być zainstalowany na dysku lub używany w trybie online.

Jakie załączniki do PIT-37 2016?

Druk PIT-37 daje podatnikowi możliwość rozliczania się wspólnie z małżonkiem, jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Jeśli zdecydujemy się rozliczyć jakąkolwiek z tych ulg musimy pamiętać o drukach informujących o tych ulgach i odliczeniach. Dwa ważne druki to PIT/O oraz PIT/D. W druki podatnik powinien wprowadzić właściwe kwoty wykorzystywanych ulg. W przypadku, gdy żadna z ulg nie została wykorzystana, załączniki nie są dodawane do właściwego zeznania.

PIT/O 2016

PIT/O jest jednym z załącznikówPIT-37, stosowany także przez przedsiębiorców, w tym ryczałtowców (druki PIT-28 i PIT-36). Poprzez ten druk wykazywane są między innymi ulgi takie jak ulga na internet, prorodzinna (na dziecko), z tytułu przekazywanych darowizn, ulga związana z wydatkami na cele rehabilitacyjne, nienależnie pobrane świadczenia, wydatki na nowe technologie, wpłaty na IKZE, ulgi z tytułu umów aktywizacyjnych i wreszcie ulga abolicyjne.

Należy przy tym pamiętać, że PIT/O nigdy nie funkcjonuje jako samodzielny formularz i składany jest do US tylko i wyłącznie jako załącznik do PIT-37, PIT-37 czy PIT-28.

Poprzedni post
Powrót
Następny post
POPULARNE NEWSY