PIT-28 i ulga abolicyjna

Opublikowano: 20 lipca 2017 img009 (1)

Ulga abolicyjna (zwana także „ulgą na powrót”) przysługuje tym z podatników, którzy pracowali na terenie kraju, co do którego może być stosowana umowa o odliczeniu proporcjonalnym podatku. A zatem rozliczają te osoby, które w zeszłym, 2015 roku pracowały poza granicami Polski i zechcą obniżyć stawkę podatku PIT w roku 2016.

Kto jest adresatem ulgi abolicyjnej?

Ulga przewidziana została z myślą o obywatelach polskich, którzy uzyskują przychody poza granicami naszego kraju ze stosunku służbowego, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku służbowego, z działalności wykonywanej osobiście, z działalności gospodarczej, praw majątkowych, praw autorskich i praw pokrewnych. W przypadku wszystkich tych przychodów warunkiem jest stosowanie przy rozliczeniu metody odliczenia proporcjonalnego. Polega ona na odliczaniu podatku zapłaconego za granicą od łącznej sumy dochodów polskich i zagranicznych.

Oczywiście istnieją także przypadki, w których niemożliwe jest korzystanie z ulgi abolicyjnej. Dzieje się tak w przypadku osób, które uzyskiwały dochody w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową (czyli tzw. raje podatkowe) oraz w przypadku gdy kraj, w którym dany podatnik uzyskiwał przychód ma podpisane z Polską umowy o zastosowaniu rozliczeniowej metody wyłączenia z progresją.

Limity ulgi abolicyjnej

W toku rozliczenia odliczana jest tak naprawdę kwota będąca różnicą pomiędzy podatkiem obliczonym metodą odliczenia proporcjonalnego a podatkiem obliczonym metodą wyłączenia z progresją. Odliczenie dokonywane jest od podatku wcześniej pomniejszonego o składki zdrowotne.

Dokumenty i załączniki 2016

Przystępując do rozliczenia PIT-28 i ulgi abolicyjnej, do właściwego druk załączamy kolejno pomniejsze druczki PIT/O oraz PIT/ZG. Warto pamiętać także o tym, że podatnik przez pięć kolejnych lat od momentu złożenia zeznania winien posiadać dokumenty na to, że płacił podatek za granicą. Nie ma potrzeby dołączania ich do zeznania, jednak lepiej zadbać o to, by właściwie je przechować.

Poprzedni post
Powrót
Następny post
POPULARNE NEWSY
 • Możliwość przekazania 1% podatku w Twój e-PIT

  Opublikowano:8 stycznia 2019

  Ministerstwo Finansów rozwiało wszelkie wątpliwości odnośnie możliwości przekazania 1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego w […]

 • Koniec wypełnianie PITów?

  Opublikowano:7 stycznia 2019

  Od stycznia 2019 roku wchodzi w życie rewolucja dotycząca składania rozliczeń podatkowych, zwłaszcza dla wszystkich, […]

 • Składki ZUS w 2019 roku

  Opublikowano:7 stycznia 2019

  Corocznie odbywa się spotkanie Rady Ministrów, celem ustalenia wysokości średniego, prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego, na podstawie […]

 • Program PIT dla Macintosh i Linux

  Opublikowano:8 stycznia 2018

  W sieci znajduje się wiele programów do PIT, które obsługują wszystkie potrzebne druki PIT na […]

 • Jak wypełnić PIT-28 za 2017 rok?

  Opublikowano:4 stycznia 2018

  Okres od 1 do 31 stycznia 2018 roku to czas na rozliczenie PIT-28 za 2017 […]