Kiedy masz firmę i rozliczasz PIT-36

Opublikowano: 20 lipca 2017 img1 (1)

Osoby, które uzyskują przychody bez pośrednictwa płatnika, a wszystkie zaliczki odprowadzają samodzielnie, rozliczają się z uzyskanego w ciągu roku dochodu poprzez druk PIT-36. Wszelkie przychody uzyskane w ten sposób podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej. Druk ten nie powinien być mylony z innym drukiem działalności gospodarczej, drukiem PIT-28. Ten zaś dotyczy tylko i wyłącznie ryczałtowców. PIT-36 to zupełnie inna bajka, tutaj stawka waha się w skali, tam jest natomiast odgórnie ustalona.

Posługując się drukiem PIT-36 rozliczymy w 2015 roku przychody, uzyskane w następujący sposób:

  • poprzez prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej
  • przez zajmowanie się działami specjalnymi produkcji rolnej
  • wskutek zawartych umów najmu, podnajmu, dzierżawy i poddzierżawy (i wszelkich innych umów, zawartych na podobnych warunkach)
  • przychody, od których muszą samemu obliczyć wartość zaliczek na podatek dochodowy
  • przychody z zagranicznych źródeł
  • przychody z innych źródeł, kiedy zarówno płatnik, jak i podanik nie mieli obowiązku odprowadzać zaliczek w przeciągu roku podatkowego

PIT-36 2015 rozliczą także osoby korzystające z tzw. kredytu podatkowego. Wszyscy podatnicy, którzy w ciągu roku opłacali zaliczki na podatek dochodowy, z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, muszą to robić bez żadnego wezwania, regularnie. To oczywiście pewna zasada odgórna i ogólna, istnieją jednak okoliczności, w których nie jest to konieczne, a opłaty podatkowej w trakcie roku można uniknąć. Czymś takim jest właśnie kredyt podatkowy, czyli odsunięcie płatności na później.

PIT-36 dotyczyć zatem będzie także tych osób, które korzystały w poprzednich latach z kredytu podatkowego, i w związku z tym dokonają doliczenia.

Rubryki PIT-36 wypełniają te osoby, które będą musiały doliczyć dochód małoletnich dzieci oraz będą obniżały dochód o straty poniesione w ubiegłych latach.

Wykazanie należnego zryczaltowanego podatku dochodowego (o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy podatkowej), który nie został pobrany przez podatnika oraz należny podatek dochodowy od odpłatnie zbytych nieruchomości i praw majątkowych, należących do firmy także rozliczane są poprzez druk PIT-36.

Oczywiście PIT-36, tak jak w latach poprzednich, rozliczymy zarówno jako „podatkowy samotnik” lub też wspólnie z małżonkiem, lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Terminy i właściwość PIT-36

Czas do złożenia zeznania PIT-36 2015 w urzędzie skarbowym jest standardowy, tzn. taki jak w przypadku większości popularnych druków PIT, czyli np. zeznanie pracownika PIT-37, czy deklaracja od przychodu poniesionego z obracania papierami wartościowymi PIT-38. Ostateczny czas na złożenie zeznania w urzędzie mija z dniem 30 kwietnia 2015 roku. Jeśli nie wyrobimy się do tego czasu, możemy jeszcze odwołać się zawsze do instytucji czynnego żalu.

Urzędem skarbowym, właściwym dla rozliczenia przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej na PIT-36 będzie ten, który właściwy będzie dla miejsca zamieszkania w ostatnim dniu rozliczanego roku oraz ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce, jeśli podatnik opuścił kraj przed końcem roku. Dla małżonków rozliczających się z przychodu wspólnie PIT-36 będzie składany w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania jednego z nich. Podatnik, który mieszka poza granicami kraju, powinien natomiast swoje zeznanie przestawić w urzędzie właściwym dla rozliczania osób zagranicznych.

Co należy załączyć do PIT-36?

Wypełniając zeznanie podatowe posługujemy się, w przypadku PIT-36, dość liczną bazą druków dodatkowych. Do dyspozycji zatem mamy:

  • PIT/B – w przypadku informowania urzędu o dochodzie (stratach) z pozarolniczej działalności gospodarczej
  • PIT/D – służący do informowania o wydatkach na cele mieszkaniowe
  • PIT-2K – będący oświadczeniem o wysokości wydatków związanych z inwestowaniem na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych (pierwsze korzystanie z ulgi odsetkowej)
  • PIT/M – dołączany przy dochodach małoletnich dzieci, gdy są opodatkowane łącznie z dochodami rodziców
  • PIT/O – dotyczący odliczeń od dochodu i od podatku
  • PIT/ZG – składany gdy podatnik osiągnął dochody z zagranicy i zapłacił podatek
  • PIT/Z – dla dochodu lub straty uzyskanego (lub poniesionej) w wyniku zajmowania się pozarolniczą działalnością gospodarczą, prowadzoną i zwolnioną na bazie art. 44 ust. 7a ustawy podatkowej
  • SSE-R – przy rozliczaniu dochodów z tytułu działalności na obszarze specjalnej strefy ekonomicznej, jeśli uprzednio podatnik otrzymał zezwolenie
  • sprawozdanie finansowe – w przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych
  • sprawozdanie o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej – ten dokument załączą ci z podatników, którzy uzyskali wydanie decyzji o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej
  • certyfikat rezydencji – jest potwierdzeniem miejsca zamieszkania podatnika, wypełniają te osoby, które zamieszkują w innym państwie członkowskim EU lub Konfederacji Szwajcarskiej, rozliczający się wspólnie a także jako osoby samotnie wychowujące dziecko.
Poprzedni post
Powrót
Następny post
POPULARNE NEWSY