Jak zmieniają się przepisy VAT w 2016 roku?

Opublikowano: 20 lipca 2017 img1 (1)

Nowelizacja ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług roku zaprowadziła szereg zmian, w tym także takich, które zainteresują VAT-wców. Z początkiem roku 2016 wejdą one w życie, dlatego już teraz warto wiedzieć co czeka nas w niedalekiej przyszłości.

W 2016 roku przepisy odnoszące się co do zasad obliczania kwoty naliczonego podatku w stosunku do zakupu towarów i usług przeznaczanych na cele prowadzonej działalności zmienią się częściowo i zostaną doprecyzowane. Po pierwsze zniknie 8%-owa stawka na dostawy sprzętu przeciwpożarowego. Innymi metodami będzie także ustalana kwota podatku naliczanego przy okazji zakupu nieruchomości oraz jej wytworzenia, przeznaczana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, lub każdym innym celu. Co ważne, odliczanie przysługuje tylko w części. Występują jednak różne szkoły interpretacji przepisów, szczególnie w kwestii podatku naliczonego, wynikającego z ponoszonych wydatków na czynności objęte podatkiem, lub nim nie objęte. Przepisy są dla wielu podatników wciąż niezrozumiałe, dlatego ustawodawca zadecydował o ich uściśleniu, uzupełniając je o niezbędną wykładnię. I tak dzięki temu określone zostaną zasady dokonywania odliczeń częściowych w sytuacjach, gdy podatnik dokona np. zakupów, które przeznaczone będą na cele prowadzonej przez niego działalności lub inne cele, niż ta działalność. Najistotniejsze w tej sprawie będą przepisy art. 86 ust.2a do 2h ustawy o VAT, gdzie mowa jest o proporcjach, przy pomocy których naliczany będzie podatek. Pojawia się także termin prewspółczynnika, istotnego elementu naszych obliczeń. Przepisy o prewspółczynniku stosuje się jednak w konkretnych przypadkach, kiedy spełnione zostają nastepujące przesłanki:

 • zakupiono towar lub usługę, które będą w przyszłości wykorzystywane w celu prowadzonej działalności lub poza nią
 • zakupiono towar lub usługę, które w przyszłości podatnik wykorzysta we własnym, indywidualnym celu – podlegają one jendoczesnie podatkowi jako dostawa towarów lub usług świadczonych nieodpłatnie
 • nie można przyporządkować nabytych towarów bądź usług tylko i wyłącznie pod cele działalności gospodarczej
 • zakupione towary lub uslugi nie mogą zostać wykorzystane w celu nieodpłatnego użycia pojazdów samochodowych w żadnym innym celu, niż działalność gospodarcza (a zatem nie podlegają opodatkowaniu w myśl art. 8 ust. 5 ustawy o VAT)
Poprzedni post
Powrót
Następny post
POPULARNE NEWSY
 • Co nowego w PIT-36 2016?

  Opublikowano:20 lipca 2017

  W 2016 roku zmienią się nieco formularze popularnych druków PIT, jednak zmiany będą się głównie […]

 • Druki pit – jakie zmiany w 2015 roku?

  Opublikowano:20 lipca 2017

  Od nowego roku będziemy już korzystać ze zmienionych i zmodyfikowanych druków PIT. Zmiany obejmą

 • Jak wypełnić PIT-37 za 2017 rok?

  Opublikowano:11 grudnia 2017

  PIT-37 to najczęściej wypełniany PIT każdego roku. Korzystamy z niego, ponieważ przeznaczony jest dla osób, […]

 • PIT-8C niezbędny do wypełnienia PIT-38!

  Opublikowano:19 lipca 2017

  Nie zawsze rozliczanie się według stawki liniowej dla przedsiębiorcy musi być opłacalne!

 • Zmiany w PIT za 2017 rok

  Opublikowano:12 września 2017

  Jakie nastąpiły zmiany w rozliczeniach PIT? Ministerstwo Finansów przeprowadziło zapowiadane zmiany. Wprowadzono szereg modyfikacji obejmujących […]