Jak rozliczamy PIT-38 w 2016 roku?

Opublikowano: 20 lipca 2017 img006

PIT-38 to szczególny druk, nieco mniej popularny niż PIT-37 czy PIT-36, rozliczany przez specyficzną grupę podatników, którzy przychody w ciągu roku 2015 uzyskali wskutek gry na giełdzie i obrotów papierami wartościowymi. Wedle definicji, formularz PIT-38 przeznaczony jest dla podatników, którzy w ciągu roku uzyskiwali przychody z tytułu albo odpłatnego zbycia papierów wartościowych (też pożyczonych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z tego wynikających), albo z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach posiadających osobowość prawną, w zamian za wkład niepieniężny.

Ostateczny termin, aby złożyć druk PIT-38 upływa z dniem 30 kwietnia, jednak w tym roku będzie to wyjątkowo 2 maja, ponieważ „trzydziesty” wypada akurat w sobotę, toteż w ramach weekendu termin złożenia zostaje wydłużony do roboczego poniedziałku. Niezłożenie PIT-38 2016 w terminie traktowany jest jako wykroczenie, zatem warto pamiętać o jego rozliczeniu.

Aby móc w ogóle przystąpić do rozliczania PIT-38 musimy posiadać pomniejszy druk-informację PIT-8C, który otrzymamy w lutym z naszego biura maklerskiego, obsługującego rachunek. W ramach PIT-38 nie przysługują żadne ulgi. Ponadto małżonkowie będą musieli złożyć swoje zeznania PIT-38 2016 oddzielnie.

Poprzedni post
Powrót
Następny post
POPULARNE NEWSY